Volkswagen Scirocco
1.4 TSI 122 bg Manuel
27.100 Euro + 834 TL
Volkswagen Scirocco
1.4 TSI 160 bg Manuel
29.200 Euro + 834 TL
Volkswagen Scirocco
2.0 TSI 211 bg DSG
43.000 Euro + 1514 TLOpel Astra
ST 1.6 115 HP Sport
49.852 TL
Opel Astra
ST 1.4 140 HP Sport
52.255 TL
Opel Astra
ST 1.6 115 HP A. Se. Sp.
52.855 TLVolkswagen Scirocco - Opel Astra Fotoğraflar : Ersel Erdin
Volkswagen Scirocco - Opel Astra

Scirocco kompakt coupe sınıfının en çok tercih edilen modellerinden biri ve aslında Golf altyapısına sahip. Rakibi GTC gibi, sahip olduğu kökenlerini göstermektense farklı bir model gibi algılanmak istiyor ve bunu gayet güzel başarıyor.  

Scirocco’yu 122 ve 160 bg’lik 1.4 TSI ve 210 bg’lik 2.0 TSI motorlarla alabiliyorsunuz ve şanzıman olarak hem manuel hem de çift kavramalı DSG seçenekleriniz söz konusu. 

DSG şanzımana sahip test otomobilimiz 160 bg gücündeki versiyon, aslında bu karşılaştırma için 122 bg’lik modeli istemiştik ama test otomobili olarak sadece bu versiyon kullanıma hazırdı. 

Önce Opel’le tur attığımız için referans derecemizi biliyoruz: 59.73 sn. Scirocco, GTC’ye göre biraz daha alçak bir sürüş pozisyonuna sahip, koltukları da daha iyi kavrıyor, bu fark belki Golf temellerinden uzaklaşmak istemesinden kaynaklanıyor olabilir. 

Tur atmaya başlıyoruz, bu esnada DSG en çok merak ettiğimiz konu oluyor. Bu şanzıman yol kullanımında mükemmel olsa da pistte nasıl sonuç verecek?   

3 ısınma turunun ardından lastikler, frenler ve şanzıman yeterince çalıştıktan sonra hızlı turumuzu atmaya başlıyoruz. VW temsilcisi düzlüklerde daha hızlı hissettiriyor. Teknik özelliklerine bakış attığınızda GTC’nin 0-100 km/s hızlanmasını 9.9 sn’de gerçekleştirdiğini, Scirocco’nunsa bunun için 8.0 sn’de ihtiyaç duyduğunu görüyorsunuz. 

İlk şikanda 8 km/s kadar hızlıyım ve viraj çıkışında gaz verdiğimde çekiş kontrol ışığı yanıp sönmeye başlıyor, halbuki sistemi kapatmıştım. Üçüncü vitesi bitirip dörde alıyorum ve hızla Pirelli virajına yaklaşıyorum. Sert bir frenin ardından vites düşürmeye çalıştığım anda elektronik şanzıman buna izin vermiyor, tekrar deniyorum, olmuyor. Bu sırada frenajı kaçırarak kaçış alanına kısa bir ziyarette bulunuyorum. Hmm, DSG biraz zorlayacak beni sanki, motor frenine izin vermiyor. Buna alışmam biraz zaman alacak. 

Scirocco ile Astra’daki gibi motor frenine güvenerek atılan her tur berbat oluyor. Vites düşüremediğiniz için gözünüzün sürekli vites göstergesinde olması gerek ve bu da apeksleri kaçırmanız anlamına geliyor. Bu nedenle sürüş tarzınızı değiştirmelisiniz. Geç fren yapıp, fren esnasında vites düşürmek yerine bir süre düz bir çizgide devam edip devirler yeteri kadar düştükten sonra vites düşürme tekniği kullanmalısınız. Bu  erken fren yapmak anlamına geliyor ama etkili olduğunu da aşikar. 

Bu teknikle Scirocco kendine geliyor ve hızını göstermeye başlıyor. Pirelli virajında ikinci vitese inmek zorunlu gibi Scirocco’da, çünkü daha yüksek hıza çıkıyorsunuz ve fren mesafesi çok yok o bölgede. Buna karşın DSG o kadar etkili ve hızlı vites değiştiriyor ki burada GTC’de olduğu gibi vakit kaybetmiyorsunuz, hatta daha iyi bir hızlanma elde ediyorsunuz. 

Pirelli’de önden kaymaya iyi direnen VW, viraj çıkışında çekiş kontrol sistemi eşliğinde yol alıyor. Scirocco’nun çekiş kontrol sistemi kapatılsa da devreye giriyor, stabilite kontrol sistemiyse kapatılmıyor ne yazık ki. Dolayısıyla onun izin verdiği sürece oyun oynayabiliyorsunuz. Bu durum tur derecesine ne kadar etki eder bunu tam olarak bilemiyoruz ama Scirocco sanki çok daha iyi bir derece yapabilir gibi hissettiriyor. 

Yine de stabilite kontrol sistemine çok da gerek kalmadığını söylemeliyiz çünkü  Scirocco’nun gövde kontrolü mükemmele yakın. Hiçbir şekilde izinden çıkmıyor ve çizgisine çok sadık. Ancak frenleri Opel’e kıyasla zayıf. Çok kolay gecikme yaşıyorlar ve Astra’da 5 turdan sonra bile herhangi bir zayıflama belirtisi yokken, Scirocco dördüncü turun ortalarında ‘artık daha fazla sert fren istemiyorum’ diyor. Bu daha dikkatli bir sürüş gerektiriyor. 

Scirocco düzlüklerde elde ettiği hızı virajlara taşıyabiliyor ve viraj çıkışlarındaki hızlanma avantajını sonuna kadar kullanıyor. Arka düzlükte iki otomobil arasındaki fark 10 km/s’nin üzerinde neredeyse. Düzlük sonundaki şikanda yumuşak olmalı, agresiflikten kaçınmalısınız. Yoksa elektronik sistemler müdahale ediyor ve güçten düşüyorsunuz. 

Son virajda iyicene dışa açılarak bitiş çizgisini geçiyor ve 5 turu tamamlıyorum. Otomobilden inip dereceleri almaya gittiğimde en iyi turumun 57.86 sn olarak görünüyor. 160 bg’lik, 1.4 litre motora sahip bir otomobil için hiç de fena değil... 

Scirocco limitlerde kullanması daha zor bir otomobil. Ondan maksimumu çıkartmanız alışkanlık gerektiriyor ve bu tamamen şanzımanla anlaşmanıza bağlı. Sürekli bir gözünüzün vites göstergesinde olarak otomobili limitlerinde kullanmaya çalışmak pek kolay ve keyifli değil. 

İki otomobil arasındaki 1.9 sn’lik fark en çok viraj çıkışlarındaki hızlanma noktalarından ortaya çıkıyor ki GTC’nin 200 Nm, Scirocco’nun 240 Nm’lik maksimum torku bu hızlanmada fark yaratan unsurlardan biri olarak görünüyor. Ton başına üretilen güç de söz konusu olduğunda Scirocco burada ton başına 118 bg’e karşı 103 bg ile önde olan taraf.Nurettin
19.05.2012
merhaba, opel astra rakibine göre hem daha güçsüz hem daha ağır keşke 122hp lik tsi ile karşılaştırma olsaydı bu arada avticseelct şanzıman da güzel sarsıntısız ve hızlı

Cemil
03.06.2012
bende 160 bg gtc almaya karar werdim 10 numara araç 2 ay gelmesni beklicem ama alanlar yorum atabilirlermi ?


12.06.2013
Scirocco'nun motor freni yapmayip vites küçültmeme ve virajlarda yarattigi sorun acaba F1 vitesler kullanarak tur yapilsaydi yine olur muydu? DSG'lerin hepsinde F1 var zaten...

Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Renault Sport'un en yeni eseri: Megane RS Trophy
Haber
Audi TT makyajlandı
Haber
Hyundai’ın N Line paketi ilk kez i30’da kullanılmaya başlandı
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com