Volkswagen Scirocco
1.4 TSI 122 bg Manuel
27.100 Euro + 834 TL
Volkswagen Scirocco
1.4 TSI 160 bg Manuel
29.200 Euro + 834 TL
Volkswagen Scirocco
2.0 TSI 211 bg DSG
43.000 Euro + 1514 TLOpel Astra
ST 1.6 115 HP Sport
49.852 TL
Opel Astra
ST 1.4 140 HP Sport
52.255 TL
Opel Astra
ST 1.6 115 HP A. Se. Sp.
52.855 TLVolkswagen Scirocco - Opel Astra Fotoğraflar : Ersel Erdin
Volkswagen Scirocco - Opel Astra

Kurallar

Astra’yı anlatmadan önce kendimize koyduğumuz kurallardan bahsetmek iyi olacak.

Lastik basınçlarını fabrika verilerine göre ayarlıyoruz ki tüm otomobiller aynı şartlara sahip olsun. Turlarımız, pistin zamanlama sistemi ‘flying lap’ dediğimiz şekilde durmadan zaman tutmaya elverişli olduğu için biz de buna uygun şekilde tur derecesi tutuyoruz.Tüm otomobillerde iki kişi olacağız, aynı kişi otomobilleri kullanacak ve üç ısınmanın turunun ardından ve beş hızlı tur atacak.En hızlı tur derecesi kayıtlara geçecek ve görüntüleri aktarılacak.

Opel Astra GTC 1.4 t 140 bg  

GTC 1.4 litrelik motorundan 140 bg güç üretiyor ve bunu 6 ileri manuel şanzımanla kombine ediyor. Üzerindeki 235/50 R18 lastiklerin tabanı geniş olsa da yanak yüksekliği hayli fazla. Çekiş kontrol sistemini kapatıyoruz ve şasi ayarlarını ‘Sport’a alıyoruz. 

3 tur ısınma turu olarak geride kalırken biraz çizgiye alışıyorum. Körfez Pisti’nin yeni halinde daha önce otomobil kullanmadığım için buna ihtiyacım var. Eskisine göre daha hızlı bir hale gelmiş ama hâlâ en büyük eksiği teknik virajların, kot farklılıklarının olmaması. Sadece eski Pirelli virajı sert bir fren gerektirdiği için zorlayıcı, onun dışında çok zaman kazanacağınız pek yer yok. Bu yüzden o viraj turun kilit noktası durumunda. Eğer çıkışını iyi yaparsanız arka düzlük hızınız artacak ve bu direkt olarak tur zamanını etkileyecektir.

Astra’nın süspansiyonları pist için biraz yumuşak; hatta otomobil pistte bile konforlu sayılır. Dolayısıyla fazlasıyla gövde hareketi hissediyorsunuz. Bu yüzden lastiklerden daha erken ses çıkmaya başlıyor. İlk virajın sonundaki şikana üçüncü viteste giriyorum, gövde kontrolü dikkat çekiyor. Çıkışta erken gaz verebiliyorum çünkü Astra iyi bir çekişe sahip. Eski Pirelli virajı öncesinde dördüncü vitesteyim ve sert bir frenajla önce üçe sonra ikiye inerek bu virajı geçiyorum. Ancak bu şekilde biraz vakit kaybediyor gibiyiz. Nedeniyse hem viraj öncesi, hem de viraj sonrası iki vites düşürüp yükseltmek. Bu nereden baksanız 0.3- 0.5 saniye kaybettiriyor. Bu şekilde arka düzlükteki hızımız 130 km/s’nin biraz üzerinde oluyor. 

Bir sonraki tur Pirelli’ye üçüncü viteste girmeyi uygun görüyorum. Bu zorluyor çünkü hızım daha yüksek, viraj çıkışında biraz dışarıda kalarak düzlüğe çıkıp, şikana yaklaşırken hızım bu defa 140 km/s’yi zorluyor. Demek ki üçüncü vites doğru karar. Düzlük sonunda yine üçe inip, üçlü kombinasyonu dönerken, ikinci apeksin ortasında gaz veriyorum ve Astra önden kaymak istiyor. Zaten bu Astra’nın sürüş karakterinde baskın olan taraf olarak görünüyor.  

Astra’nın en büyük avantajı manuel şanzımanlı olması. Bu kolaylıkla motor freni yapabileceğiniz anlamına geliyor ve böylece çok daha geç frenaja giriyorsunuz Scirocco’ya göre. Ayrıca fren performansı da VW’e göre çok daha istikrarlı ve güven verici, pedal hissi iyi ve dozlaması kolay. Fazla gecikme yaşatmaması da dikkat çeken bir diğer özellik olarak görünüyor. 

Ne var ki viraj çıkışları Astra’nın vakit kaybettiği noktalar oluyor. Nedeniyse bir türlü devirlemek istemeyen motoru. 1362 kg’lık ağırlığı 140 bg için biraz fazla, 1.6 lt 180 bg’lik versiyon çok daha keyifli olabilir. 

Astra’yı limitlerinde kullanmak oldukça kolay ve istikrarlı tur derecelerinden de belli oluyor. En iyi derecemiz 59.73 sn olarak kaydediliyor ama onun dışındaki turlarımız da hep 59.90’larda geziniyor. Sadece ikinci vitese indiğiniz tur 1:00.30 olarak kayıtlara geçmiş. 

Limitlerdeki kolay kullanımı, istikrarlı frenleri ve dikkat çekici gövde kontrolüyle Astra bizleri fazlasıyla etkiledi. Keşke biraz daha güçlü olsaydı... 

Scirocco içinse bir sonraki sayfayı okumalısınız.Nurettin
19.05.2012
merhaba, opel astra rakibine göre hem daha güçsüz hem daha ağır keşke 122hp lik tsi ile karşılaştırma olsaydı bu arada avticseelct şanzıman da güzel sarsıntısız ve hızlı

Cemil
03.06.2012
bende 160 bg gtc almaya karar werdim 10 numara araç 2 ay gelmesni beklicem ama alanlar yorum atabilirlermi ?


12.06.2013
Scirocco'nun motor freni yapmayip vites küçültmeme ve virajlarda yarattigi sorun acaba F1 vitesler kullanarak tur yapilsaydi yine olur muydu? DSG'lerin hepsinde F1 var zaten...

Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Renault Sport'un en yeni eseri: Megane RS Trophy
Haber
Audi TT makyajlandı
Haber
Hyundai’ın N Line paketi ilk kez i30’da kullanılmaya başlandı
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com