Volkswagen Polo
BlueMotion
41.300 TL
Volkswagen Polo
1.0 Trendline
45.000 TL
Volkswagen Polo
1.2 TSI DSG Allstar
67.800 TLMINI Hatchback
JCW
-
MINI Hatchback
One
21.185 €
MINI Hatchback
Cooper 6 ileri steptronic
23.247 € (Baz model)Volkswagen Polo - MINI Hatchback Fotoğraflar : İlke Taşçı, Ersel Erdin
Volkswagen Polo - MINI Hatchback

VW Polo GTI


İlk pist testimizde benzer özelliklere sahip Scirocco ile piste gittiğimiz için aşağı- yukarı Polo GTI’ın süresini tahmin edebiliyorduk. Scirocco 160 bg, 1360 kg ve DSG şanzımanıyla 57.9 yapmıştı, dolayısıyla Polo’nun aynı blok ama 180 bg güç, aynı DSG şanzıman ve 160 kg’dan fazla ağırlık avantajıyla Scirocco’dan en az 1 saniye hızlı olmasını bekliyorduk.

Yine lastik basınçlarımızı fabrika ayarlarına getirdik ve pistteki yerimizi aldık. GTI ile 3 ısınma turuna başlarken bu defa DSG’nin kullanımına biraz daha aşina olduğum için alışmam uzun sürmedi: Frenajda limitleri zorlama, erken fren yap, devirleri yeterince düşürünce vites küçült, otomobilin ağırlığını boşalt ve apekse yönel. GTI’ın bu sürüş tarzı aslında Scirocco ile tamamen aynı ama fren noktası Coupe akrabasına göre biraz daha ileride, bunun nedeniyse ağırlığının daha düşük olması.

1.4 litrelik TSI motor 2000- 4500 d/dak arası 250 Nm tork ürettiği için GTI’ın viraj çıkışlarındaki hızlanması muhteşem ve otomobil çok soluksuz bir akselerasyon vaad ediyor. Motorun sesi nedense Scirocco’daki gibi güzel tınlamıyor ve otomobile pek de yakışmıyor.

GTI ilk şikanda sürücüsünü zorlayan bir otomobil, bunun nedeni ESP sisteminin kapatılmaması. Sistem kapatılmadığı için şikanın ilk apeksine doğru otomobili fırlatıp istediğiniz gibi kayarak iki ve üçüncü apeksleri geçmek istediğinizde ESP ışıkları yanıyor ve GTI, elektroniklerin belirlediği limitler dahilinde hareketini sınırlıyor. Böyle olunca güçten düşüp vakit kaybediyorsunuz. Bunun olmaması için limitlerin biraz altında bu kombinasyonu geçmeli ve stratejinizi son virajın çıkışına göre belirlemelisiniz. Yani ilk apeksi sakin geçip, ikinci apeksten hemen sonra gaz verip, üçüncü apekste tam gaz açmalı, eski Pirelli virajına kadar ayağınızı hiç gazdan kaldırmamalısınız.

Pirelli virajı pistin en zorlu virajı çünkü sert bir frenaj gerektiriyor. Üstelik geçtiğimiz ayki otomobillerde görünmeyen bir durum, biraz daha güçlü GTI ve Cooper S ikilisinde kendini gösteriyor: Pirelli’den önceki sağ virajdan daha hızlı çıktığınız ve otomobillerin hızlanması daha iyi olduğu için virajın öncesindeki fren mesafeniz çok ama çok kısalıyor. Bu da otomobili virajın dışına açar açmaz Pirelli için frene hazırlık yapmanız anlamına geliyor.

GTI fren konusunda sıkıntı yaşamıyor ve bu geçtiğimiz ayki Scirocco’ya göre tam bir tezat oluşturuyor. Scirocco’nun frenleri güven vermiyordu ve birkaç turdan sonra gecikme yaşatıyordu, GTI’daysa böyle bir sorun kesinlikle yok. Pirelli’yi ikinci vitese inerek döndükten sonra, düzlük sonunda dördüncü vitesin limitlerine kadar çıkıyoruz, bu arada hızımız 150 km/s’ye yaklaşıyor.

Yine sert bir frenle üçlü şikan kombinasyonuna giriyoruz. Burada GTI gayet derli toplu bir tutunma sunuyor, önden kaymaya iyi direndiği gibi gövde kontrolü de muhteşem. ESP’ye gerek kalmadan burayı geçiyoruz.

Bu arada GTI’ın süspansiyon ayarı yolda biraz sert gelmişti bizlere ve pistte de aynı şeyi gözlemliyoruz. Bu gövde hareketini azaltan bir unsur olsa da özellikle kerblerin üzerinden geçerken otomobili fazlasıyla rahatsız ediyor. Otomobilin 215/40 17 ebatlarındaki Pirelli P7’lerinin hamuru biraz sert ve otomobil kaymak istediği zaman yanak bölümlerinin hiç esnemediğini hissediyorsunuz.

Son şikan GTI’ın yine zorlandığı noktalardan biri oluyor. Son apekse girerken burun kısmı biraz dışa doğru yönlendiği için otomobili çizgiye oturma amacıyla arkayla oynama ihtiyacı hissediyorsunuz ama bir kez daha ESP buna izin vermiyor ve çizginizi bozuyor. Bu yüzden burada da sakin olmalı, yumuşak hareketlerle bu kombinasyonu geride bırakmalısınız.

GTI 5 hızlı turu tamamlıyor ve derecelere göz attığımızda otomobilden çok şey çıkartmak istemediğimiz yani, sakin olmayı başardığımız turun en iyi derece olduğunu görüyoruz: 56.9. Diğer turlarsa 57.0, 57.1, 57.5 ve 57.3 olarak kayıtlara geçmiş.

Tahminlerimiz doğru çıktı, Polo GTI, büyük ağabeyi Scirocco’ya yaklaşık 1 saniye fark attı. Peki Cooper S ile durum nedir?.
28.06.2012
İleride bir otomobil aldığımda, mutlaka buradaki testlerden yararlanacam :))

Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Renault Sport'un en yeni eseri: Megane RS Trophy
Haber
Audi TT makyajlandı
Haber
Hyundai’ın N Line paketi ilk kez i30’da kullanılmaya başlandı
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com