Renault Megane RS Tro. - Renault Megane RS Fotoğraflar : İlke Taşçı, Murat Erçelebi
Renault Megane RS Tro. - Renault Megane RS

Renault Megane RS Trophy 265

Bu çok ama çok etkileyici bir otomobil. Bunu daha ilk gördüğünüz anda hissetmeye başlıyorsunuz. Parlak sarı rengi, 19 inç jantları, Trophy çıkartmaları size özel, farklı bir otomobil kullanmak üzere olduğunuzu haber veriyor. Ayrıca Trophy’den sadece 500 adet üretildiğini ve ülkemize de 2 adet geldiğini söylemekte yarar var.

Standart Megane RS 250 bg güce sahipken, Dieppe fabrikasındakiler Trophy için özel bir hava girişi, yeni egzoz sistemi ve artırılan turbo basıncı (2.3 bar yerine 2.5 bar) gibi farklılıklarla motora 15 bg güç eklemişler. Bunun dışında otomobilin şasisi tamamen Cup versiyonuyla aynı: Kilitli diferansiyel, daha sert süspansiyonlar, daha rijit bir şasi aynen Trophy’e aktarılmış, tek fark lastikler. Bridgestone Potenza’lar ultra bir tutunma sağlıyor ve rekor kıran otomobilde de bu lastiklerin aynısı kullanılıyordu.

Her neyse, elinizin altında dünya rekoru kırmış bir otomobil varken onu kullanmak için sabırsızlanıyor olmak çok normal değil mi? Bu yüzden sözü çok uzatmadan Trophy’nin direksiyonuna geçiyor, tur derecemizi ölçmeye başlıyoruz.

Trophy’nin yol bilgisayarında tur derecenizi ölçen (RS monitor )bir sistem bulunuyor ve bunu kullanmak oldukça kolay. Sadece bir tuşa basarak ne kadar hızlı olduğunuzu görebiliyorsunuz. Standart olarak böyle bir sisteme sahip olması Trophy’nin hangi düşüncelerle üretildiğini gösteriyor bizlere.

Her iki otomobille de 3 tur ısınmanın ardından 5 hızlı tur atacağız ve kayıtlara geçen en iyi dereceyi sizlere aktaracağız. Isınma turlarımızın ardından tempomuzu biraz artırıyoruz. Trophy hızlı gitmeyi seven bir otomobil ve bunu yaparken kullanıcı dostu olmasını da biliyor. Alışmanız gereken tek şey kilitli diferansiyeli verimli kullanmak için düşündüğünüzden daha erken gaz vermek oluyor. Viraj çıkışlarında erken gaz verdiğinizde ön tarafın ciddi şekilde tutunma sağladığını görüyor, bunun nasıl bir avantaja dönüştüğüne şaşırıyorsunuz. Özellikle Körfez Pisti’nin şikanlarında bu olabildiğince büyük bir avantaja dönüşüyor ve Trophy sanki 265 değil 365 bg gücündeymiş gibi hissettiriyor.

Önden kayma hiçbir şekilde Trophy’nin repertuarında yer almıyor, arkadan kayma ise tatlı bir şekilde sürücünün isteğine bağlı olarak yaşanabiliyor. Şikanlarda otomobilin arkasını ‘Scandinavian Flick’ ile bozsanız bile yapmanız gereken tek şey gaza dibine kadar basıp beklemek oluyor. Kilitli diferansiyel bu gibi durumlarda otomobilin burnunu çekerek imdadınıza yetişiyor ve her virajı bu şekilde drift yaparken, kendinizi kahraman gibi hissetmenizi sağlıyor.

Pistin ilk şikanını olabilecek en erken şekilde gaz vererek geride bırakarak Pirelli virajı için frenaja giriyorum. Trophy fren konusunda da ne kadar başarılı olduğunu gösterirken, böylesine bir freni RS225’te yaparsam başıma neler gelebileceğini düşünüyorum. Pirelli’de yine erken gaza bas, arka düzlüğün ortasında dördüncü vitese at, sol virajı tam gaz dön ve sıkı bir frenle arka şikana yaklaş.

Bu şikanda biraz daha dikkatli olmalısınız çünkü hızınız gerçekten çok yüksek (175 km/s civarında) ve yeteri kadar fren yapmazsanız viraja girmek sorun oluyor. Trophy’i yeteri kadar sakinleştirip, çok dışarı açmadan şikana sokuyorum ve ikinci sağ virajda tam gaz vererek, adeta ön lastiklerin gırtlağını sıkarak şikanı geride bırakıyorum. Erken gaz nedeniyle çıkışta olmam gerekenden biraz dışarıdayım ama hızım oldukça yüksek olduğu için bu çok da sıkıntı değil. Direksiyonun iyi tepkileri ve özellikle de diferansiyelin yaptıklarını avuç içlerinize iletmesi bu gibi hızlı virajlarda ön lastiklerin çekişinin ne durumda olduğunu çok iyi bir şekilde iletmesi anlamına geliyor. Otomobilin direksiyon sistemi adeta insan vücudunun sinir sistemi gibi her iletiye cevap veriyor.

Trophy maksimum torkunu 3000- 5000 d/dak arası, gücünüyse 5500 d/dak’da ürettiği için motorun bu devirlerde olması en verimli aralıkta çalıştığı anlamına geliyor. 3500 devirde egzozdan gelen homurtular maksimuma çıkıyor ve sürücüyü baştan çıkartmaya başlıyor. Sabit devir ve turbo sayesinde Trophy’den maksimumu çıkartmak oldukça zahmetsiz.   

Bu son söylediğimiz şey Trophy’nin 5 hızlı turunda elde ettiği derecelerden kolaylıkla görünebiliyor: 55.12, 54.84, 54.69, 54.50, 54.82.

İstikrarlı ve ölümcül derecede hızlı! Trophy bu derecesiyle kendinden çok daha hızlı spor otomobilleri bile geride bırakabilecek potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Belki bir Focus RS kadar vahşi bir sürüşe sahip olmayabilir ama gücünü çok efektif şekilde kullanıyor ve daha yumuşak bir hızlanma karakterine sahip. Bu arada 54.50 sn'lik dereceyle Trophy, Pist Testi konumuzun en hızlı otomobili oluyor ve M3'ü geride bırakıyor!

Tebrikler Trophy, bakalım RS225 neler yapacak?Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Renault Sport'un en yeni eseri: Megane RS Trophy
Haber
Audi TT makyajlandı
Haber
Hyundai’ın N Line paketi ilk kez i30’da kullanılmaya başlandı
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com