Renault Megane RS Tro. - Renault Megane RS Fotoğraflar : İlke Taşçı, Murat Erçelebi
Renault Megane RS Tro. - Renault Megane RS

Megane RS 225 için Ozan Bülbül’e sonsuz teşekkürler...

Bu aslında diğer pist testlerimizden biraz daha farklı. Çünkü burada iki rakip otomobili karşılaştırmaktansa bir modelin gelişimini inceleyeceğiz: Megane RS efsanesinin ilk jenerasyonuyla, bu ismi en ekstrem şekilde günümüzde devam ettiren RS Trophy ile aynı anda piste gidiyoruz. Bu test aslında bir modelin yıllar içinde ne kadar geliştiğini göstermesi açısından da oldukça önemli ve şunu da unutmamalıyız ki daha önce hiçbir mecra bu iki otomobilin direksiyonuna aynı gün geçmedi. Bu anlamda bir ilk olduğunun da altını çizmeliyiz.

Elbette ki RS225 ile RS Trophy’nin birbirine rakip olmadığını farkındayız. Trophy, bildiğiniz gibi bir zamanlar Nürburgring’de önden çekişli rekorunu elinde bulunduruyordu: 8:07.97 dk. Daha sonra bu rekor yeni Trophy, Seat Leon ve tekrar Trophy 275 ile geçildi. Diğer yandan Megane RS225 ise, bir önceki rekortmen olan R26.R’nin (8:16.90 dk) baz aldığı otomobil; yani genlerinde hızlı olmak, kanında rekor kırmak var.

’Ring gibi 22 km uzunluğundaki bir pistte aradaki 9 saniye gerçekten çok ciddi bir fark olsa da acaba bu ikili arasındaki fark kısa bir pistte ne kadar olacak, Trophy, Körfez pistinde nasıl bir tur atacak, dahası RS225 ona kaç saniye yetişebilecek? Bu ve bunun gibi soruların cevabını vermek için Körfez Pisti’nin yolunu tuttuk.  

Ama önce iki otomobil arasındaki benzerliklerden biraz bahsedelim. Her ikisi de 2.0 lt’lik turbo beslemeli motorlara sahipler. RS225, adından da anlaşılacağı gibi 225 bg güç ve 300 Nm tork üretiyor ve 1345 kg’lık boş ağırlığı, 6.5 sn’lik 0-100 km/s hızlanmasıyla dikkat çekiyor. Bunlar otomobilin üretildiği yıllar olan 2004-2009 arasında çok ama çok etkileyiciydi, hâlâ öyle ama artık bu tip güçler 1.6 lt’lik turbo motorlardan üretilmeye başlandığı için kulağa daha alışıldık gelmeye başladı.

Trophy ise biraz daha ekstrem rakamlara sahip: 2.0 lt turbo motoru 265 bg güç ve 360 Nm’lik tork üretirken, bu gücü kilitli diferansiyel aracılığıyla ön lastiklerine iletiyor ve sadece 6.0 sn’de 100 km/s’ye ulaşıyor. Bunun dışında gövdesi 1394 kg ile RS225’ten 50 kg kadar ağır. 225, ton başına 167 bg üretirken, Trophy ton başına 190 bg ile ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor. Eğer 225, Trophy’e 2 saniye kadar yetişebilirse bu onun için büyük bir başarı sayılır. En azından bizlerin beklentisi bu yönde. Bakalım fark ne kadar çıkacak?

Önce Trophy’nin direksiyonuna geçiyoruz!Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Aston Martin tarihinin en hızlı convertible modeliyle tanıtışın: DBS Superleggera Volante
Haber
Makyajlı Ford Edge satışa sunuldu
Haber
Yeni Mercedes GLS New York Fuarı’nda tanıtıldı
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com