BMW M3
Cabrio
189.698 €


BMW M3 - Mercedes-Benz C63 AMG Fotoğraflar : M. Murat Erçelebi, İlke Taşçı
BMW M3 - Mercedes-Benz C63 AMG

C63 AMG, M3’e karşı. Bu öyle bir rekabet ki bırakın otomobilleri kullanmayı onlarla ilgili herhangi bir haberi okumak bile tüylerinizi diken diken yapabilir. Bir de ikisini de aynı anda kullanacağınızı ve pistte istediğiniz kadar eğlenebileceğinizi düşünün! Tarifi zor, gerçekten.

Bu testimizin bir diğer önemi iki ezeli rakibi biraraya getirmekten öte, BMW’nin yeni M3’ünde 6 silindirli bir motora geri dönüş yapmasının ve turbo desteği tercih etmesi, AMG’nin de büyük ihtimalle sonraki jenerasyonda aynı şekilde daha küçük bir hacim ve çift turbo beslemesini kullanacak olması. Bunun anlamı şu: Her iki otomobil de belki hayatlarında son defa atmosferik motor kullanıyor ve bu kadar büyük hacimlere sahip oluyorlar. Dolayısıyla bu bir daha gerçekleştirmesi çok zor bir test olacak.

Ancak testimize başlamadan önce bir konuya değinmek istiyoruz: Testlerimiz sırasında Mercedes C63 AMG’nin, daha önceden yaşamış olduğu bir kazanın getirisi olan direksiyon pompası arızası nüksettiği için bu otomobille tam anlamıyla verimli bir tur atamadık ve bu yüzden tur videosunu yayınlamak istemiyoruz. Objektif olabilmek adına BMW’nin de videosunu yayınlamıyoruz ve bu ayki testimizde sadece fotoğraflarla sizlerle olmayı uygun görüyoruz. Elimizde olmayan bu teknik arıza için sizlerden özür dileriz.

Şimdi biraz katılımcılarımızı teknik olarak inceleyelim: Kağıt üzerinde AMG, M3’e üstünlük kuran taraf oluyor. C63 AMG 6.2 lt’lik V8’iyle 457 bg güç ve 600 Nm tork üretirken M3 4.0 lt V8’iyle 420 bg güç ve 400 Nm tork kullanıma sunuyor. Aradaki hacim farkı çok büyük ama ilginç bir şekilde M3’ün motoru 202 kg ağırlığındayken, AMG’nin devasa V8’i sadece 195 kg ile daha hafif olan taraf oluyor. Ancak bu kısa pistte bu değerler çok da önemli değil, AMG 1730 kg ile ağır olan tarafken M3 1655 kg ile yaklaşık 80 kg’lık bir avantaja sahip. Kısa bir hesaplamayla M3 ton başına 254 bg güç üretirken AMG 265 bg ile yine rakamsal olarak üstün olan taraf. Bakalım güç mü yoksa düşük ağırlık mı Körfez pistinde üstün olacak?Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Aston Martin tarihinin en hızlı convertible modeliyle tanıtışın: DBS Superleggera Volante
Haber
Makyajlı Ford Edge satışa sunuldu
Haber
Yeni Mercedes GLS New York Fuarı’nda tanıtıldı
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com