Porsche Panamera 4S Diesel Fotoğraflar : Porsche Medya
Porsche Panamera 4S Diesel

Sürüş

Kullandığımız motor seçeneği ilk kez Panamera’da kullanılan bir ünite. Tamamen yeni geliştirilen bu V8 dizel 3956 cc hacminde ve yine ilk kez dört çeker sistemiyle bir arada kullanılıyor. Çift turbo destekli ünite 3500- 5000 d/dak arası 422 bg güç üretirken, maksimum tork değeri olan 850 Nm (1000- 3250 d/dak) gaza basmadan önce tekrar düşünmenizi gerektiriyor.  

Panamera 4S Diesel 0-100 km/s hızlanmasını 4.3 saniyede gerçekleştirirken, 200 km/s hıza da sadece 16.8 saniyede ulaşıyor. Bunlar gerçekten etkileyici rakamlar, üstelik otomobilde dizel motor bulunuyor! Bunun yanında ortalama tüketimi 6.7 lt/100 km ve emisyon oranı sadece 176 g/km.

Biz şimdilik tüketime çok takılmayacağız çünkü önümüzde sağanak yağmur altında duran, boş bir yarış pisti var.

Harika sürüş pozisyonu Panamera’nın en büyük artılarından. Direksiyon tam istediğiniz gibi önünüzde dururken, motor kaputunun çıkıntılarını buradan görüyor olmak özel hissettiriyor. Otomobili ilk olarak Sport modunda, daha sonraysa Sport+ modunda kullanacak ve farkları sizlere aktarmaya çalışacağız.

Motoru çalıştırıyoruz ama çok ses gelmiyor. Bu otomobilin dizel olduğunu sadece devir göstergesindeki rakamların azlığından anlayabiliyorsunuz. Panamera oldukça iyi izole edilmiş bir otomobil.

8 ileri, PDK çift kavramalı şanzımana sahip otomobil yumuşak sayılacak direksiyon hissiyatıyla dikkat çekiyor, Sport modunda olmamıza rağmen. Motor son derece güçlü, devir çevirmeyi seven yapısıyla pist gibi kullanımlara uygun olduğunu gösteriyor. Vites geçişleri son derece pürüzsüz ve göz açıp kapayıncaya kadar değiştiriyor.

Güç ünitesi maksimum torkunu sadece 1000 devirde üretiyor ve bunu özel tasarımlı, ortada konumlandırılmış turbo konseptine borçlu. Sadece birinci turbonun desteğiyle üretilen tork, ikinci turbonun yüksek devirlerde devreye girmesiyle sabit kalıyor. 850 Nm’lik tork sayesinde vites düşürmeye gerek kalmadan gaz pedalını istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Son derece esnek karakterde olan Panamera sorunsuz şekilde hemen 150 km/s’nin üzerine çıkabiliyor.

Sport modunda direksiyon, gaz tepkisi, vites geçiş hızı gibi özellikler etkileniyor, süspansiyonu ayrı bir düğmeden ayarlıyorsunuz. Bu modda direksiyon biraz yumuşak ama gerektiği kadar hassas olmayı başarıyor. Gaz tepkileri anlık ve keskin olmasının yanında turbo gecikmesi diye bir şey burada söz konusu değil.

Panamera hafif bir otomobil sayılmaz. Gücü ve torku sayesinde bunu çok iyi kamufle ediyor, aynı şey virajlarda da geçerli. 2 ton ağırlığındaki otomobil, sağanak yağmur altında bile son derece iyi tutunuyor, neredeyse hiç önden kaymıyor. Erken gaz verildiğinde devasa tork, dört çeker sistemine rağmen otomobilin arkasını biraz oynatıyor ama bunu hemen kontrol altına alabiliyorsunuz, zaten elektronik sistemler sizden daha hızlı çalışıyor.

Hız oluşturmak ve virajlarda bu hızı korumak Panamera için çok kolay bir iş. Gövde hareketleri belirli miktarda kontrol altında tutuluyor, bu hareketleri beli 911’den indikten sonra hissediyor olabilirsiniz ama ilk olarka Panamera’yı kullandığınızda çok hissetmeyeceksiniz. Tutunma limitleri çok çok yüksek olduğu için bu limitlere yaklaşmak için epey uğraşmanız gerekiyor. Her ne kadar pist Panamera’nın kendini en iyi gösterdiği yer olmasa da burada yabancı hissetmediğini de söylemek gerek. Üstelik konforundan da taviz vermiyor.

Sport+ moduna geçtiğinizde işler biraz farklılaşıyor. Direksiyon istediğimiz ağırlığıa ulaşırken, hissiyat ve geri bildirim olarak da farklı bir hal alıyor. Gaz tepkisine anlık ve keskin demiştik ama Sport+ modunda gaz o kadar hassas bir hale geliyor ki Sport modunda bir daha kullanmak istemiyoruz. Gaz her milimetrik girdiye cevap veriyor, otomobil fiziksel olarak buna karşılık veriyor. Belki bu mod yol kullanımı için uygun olmayabilir ama pist için kesinlikle mükemmel.

Yağmur şiddetini arttırıyor ve önümüzdeki otomobilin lastiklerinden çıkan spreyden dolayı neredeyse önümüzü göremiyoruz ama Panamera bu durumda bile son derece rahat ve güvenli bir his oluşturuyor. Direksiyonda sanki hiçbir şey olmayacakmış gibi hissediyorsunuz ve bu his virajlara girerken, 220 km/s hızda frene bastığınızda bile değişmiyor. Panamera güçlü frenleri (önde 360 mm, arkada 330 mm) ile, hızlandığı gibi kolay şekilde yavaşlıyor da.

Bu otomobil sürüş için geliştirildiğini pist üzerindeki rahat tavırlarıyla açık bir şekilde anlatıyor. Öyle görünüyor ki Porsche bir kez daha Panamera ile dünyanın en iyi sedanlarından birini üretmiş. Onu yolda kullanmak için de sabırsızlanıyoruz…Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Renault Sport'un en yeni eseri: Megane RS Trophy
Haber
Audi TT makyajlandı
Haber
Hyundai’ın N Line paketi ilk kez i30’da kullanılmaya başlandı
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com