Toyota Prius
1.8 HSD Elegant
47.100 €


Honda CR-Z - Toyota Prius Fotoğraflar : İlke Taşçı
Honda CR-Z - Toyota Prius

Otoloji olarak hibrid ve elektrikli otomobilleri seviyoruz ve elimizden geldiğince bu tip yeni teknolojilere yer vermeye çalışıyoruz sayfalarımızda. Henüz ülkemizde elektrikli otomobil örneği çok olmasa (Renault Fluence hariç) da hibridler bir süredir satılıyor. Kullanıcı olarak pek alışık olmasak da iki tip motorun karışımından oluşan bu modellerin de bir alıcı kitlesi olduğunu söyleyebiliriz.  

Hibridlerin asıl avantajlı oldukları nokta, emisyon oranlarının düşüklüğü sayesinde Avrupa’nın birçok ülkesinde vergiden muaf olmaları ve devletler tarafından hibrid kullanıcılarına teşvik verilmesi. Ülkemizde vergi sistemi farklı olduğundan dolayı hibridler için böyle bir uygulama söz konusu değil, yani ülkemizde satılan iki hibridin de böyle avantajları yok. Peki standart motorlara göre ne gibi üstünlükleri var, birbirlerinden ayrıldıkları noktalar hangileri, aynı şartlarda hangi Japon üreticisinin sistemi daha verimli çalışıyor?

Bu gibi soruların cevabını bulabilmek için Türkiye’de satılan iki hibrid otomobil Toyota Prius ve Honda CR-Z’yi birbirleriyle karşılaştırmaya karar verdik. Bu sıradan bir karşılaştırma değil, tamamen teknolojilerini detaylı inceleyen, sistemlerin günlük hayattaki kullanımda nasıl farklar hissettirdiğini irdeleyen sıradışı bir test.

İki farklı sistemin, iki farklı gövde ve yaklaşımda ele alındığı bu teknoloji karşılaştırmasına başlıyoruz.Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

SEAT’ın alt markası Cupra kendi geliştirdiği ilk modelini tanıttı
Haber
Makyajlı Volvo XC90’da hafif hibrit kullanılmaya başlandı
Haber
Hyundai Tucson, N-Line ile sportifleşiyor
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com