Ferrari 308 GTB (1978) Fotoğraflar: İlke Taşçı
Ferrari 308 GTB (1978)
140.000- 180.000 €
Motor:
2927 cc, 8 silindir, 32v, 240 bg@6600 d/dak
0-400 Metre :
14.8 sn
Maksimum tork :
275 Nm@4600 d/dak
Maksimum hız:
244 km/s
Şanzıman :
5 ileri manuel, arkadan çekiş
Boş ağırlık :
1265 kg
0-100 Km/s :
6.8 sn
Üretim Adedi:
2897 adet (1975- 1981 arası)

Otomobilini kullanmamıza izin veren Sayın Leon Kalma ve Elklasik.com'a sonsuz teşekkürler...

Yazı: Alper İlbeyli

Dünya üzerinde bir amblemin bu kadar değerli olduğu zor görülür bir şeydir. Herhangi bir çantaya, kaleme veya USB'ye konulması bile o malın değerini ikiye veya üçe katlayabilir. Yine çok az amblem insanın kulaklarında bir senfoninin, bir imajın oluşmasına sebep olabilir. Evet, Ferrari'nin şu şahlanmış atından bahsediyorum. 

Otomobil ile ilgili veya ilgisiz herkesin ismini bildiği, aklında bir şeyler canlandığı yegane markalardan Ferrari olmasaydı, otomobillere bu kadar ilgim olup olmayacağını inanın kestiremiyorum. Aslında herşey o sesi duyup kafanızı çevirmenizle başlıyor. Etrafta, nereden geldiği kestirilemeyen bir ses kulaklarınızdan beyninize "bir şey geliyor" komutu veriyor. Sonrasında arkanıza dönüp baktığınızda çarpıcı renklerde (genellikle kırmızı), yerle bitişik bir şeyin size doğru yaklaştığını görüyorsunuz. Eğer bu ilk defa oluyorsa kalbiniz, ritmi bozularak, bolca kanı vücudunuza doğru pompalamaya başlıyor ve yanınızda duran bu alçak ve geniş şeyi gördüğünde gözlerinizi ondan ayıramıyorsunuz. Geleceğin otomobil severi olacağınızın garantisi altında, güzel bir senfoniyle uzaklaşan bu nesne aslında hayatınızdaki bir çok şeyi değiştirecek ilk adımı atmış oluyor. 

Bahsettiğim otomobil, bir yetişkin olarak az da olsa sürme şansını yakaladığım, halen en çok sevdiğim ve almak istediğim araç olarak hayallerimi süslemeye devam eden bir F355. Aslında bu yazıyı yazarken, 308'in güncel sayılacağı dönemleri hatırlayan editörümüz Berk Sarıoğlu'nun mu yoksa hatırlamayan yeni jenerasyon olarak benim mi yazmam gerektiği konusunda çok düşündük. Otomobili kullanırken, o kadar keyif aldım ki yazıya ben talip oldum. 

Genelde dönemi hatırlayanlar, Magnum dizisiyle 308'i özdeşleştirmiş durumdalar, fakat 30 yaş civarı ve daha küçük yaştakiler için bu dönemleri hatırlamak mümkün değil, zira Kara Şimşek dizisini bile hayal meyal hatırlıyorum. Hatta Ferrari ile ilk tanışmam F355 olduğu için de geçmiş modeller küçükken çok ilgimi çekmemişti diyebilirim. Ancak biraz daha işin içine girdiğinizde, F355 (veya daha genç arkadaşlarımız için 430, 458 veya 488) nasıl ortaya çıktı diye bir soru sorarsanız; buradaki hikaye 308'e dayanıyor ve belki de bu aşkın temellerini araştırmamız gerekiyor. 

Tarihçe bölümünden devam etmek için tıklayın.Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Yeni Opel Corsa elektrikli versiyonla tanıtıldı
Haber
Ring rekoru yeniden Renault’da!
Haber
Yeni CLA’nın fiyatları belli oldu
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com