Volvo S90 D5 AWD R-Design Fotoğraflar : Alperen GÖKMEN
Volvo S90 D5 AWD R-Design
503.150 TL
Motor:
1969 cc dört silindir, çift turbo dizel 235 bg @ 4000 d/dak, 480 Nm @ 1750-2250 d/dak
Performans :
249 km/s maksimum hız, 7.0 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman :
8 ileri otomatik, dört tekerlekten çekiş
Ortalama tüketim :
4.8 lt/100 km, 127 gr/km CO2 emisyonu
Boş Ağırlık :
1828 kg
Güç/ağırlık oranı :
Ton başına 129 bg
Boyutlar U/G/Y :
4963/1879/1443 mm
Değerlendirme :

S90, yolda giderken görüldüğünde dönüp tekrar bakacağınız tarzda bir otomobil. Kendine has karakteri, çeşitli dizayn püf noktaları, akıcı hatları, Thor’un Çekici (bu tabiri kullanmadan bir Volvo incelemesi yazmak artık mümkün değil) gündüz sürüş elemanlarıyla süslenen ön farları ve garip formlu stopları S90’ı gerek segmentinde, gerek tüm otomotiv dünyasında oldukça dikkat çekici ve şık yapıyor. S90’da kullanılan her çizgi, aracın diğer taraflarındaki tasarım detaylarına eşlik ediyor. Mesela ön kısma bakalım. İçeri doğru çökük ön ızgaranın hatları çevredeki krom şeritlerin yanı sıra kaput üzerinde merkeze yakın duran çizgilerle desteklenmiş. Kaputu çamurluktan ayıran çizgi ve onun devamı niteliğinde sayılabilecek far çizgisindeki hat, sis farı bölgesini ve tampon altında kalan alanın sınırlarına paralel davranıyor. Tabii ki R-Design’da bu paralellik bir miktar açıyla beraber kendisini gösteriyor. Aslında ortada bir karmaşa var diyebiliriz ancak bu kaos, İsveçli tasarımcılar tarafından harika idare edilmiş.

Yandan baktığınızda görülen çizgi ise ön farlar ile arka stopları birleştirmenin yanı sıra kaput üzerinde de devam ediyor. Mat gri yan aynalar ise R-Design’a özel, hoş bir dokunuş. Volvo tasarım takımı gerçekten S90’ın üzerinde düşünülmüş bir araç olduğunu anlamamız konusunda ellerinden geleni yapmış.

Gelelim arka tarafa. Nevi şahsına münhasır farlar genişliği belirlerken aşağıda yer alan krom kaplı egzoz çıkışları sportifliği vurgulamış. Üstelik kendilerinin arkası boş değil, yani arkadaşlar gerçekten yanma sonrası gazların atılmasında görev alıyor. Ön ve yanda bahsettiğim kıvrımlardan burada çok var. Volvo yazısının yer aldığı bölüm, farların alt kısmının çevrelediği dikdörtgen ve tamponda neredeyse 2 parmak başına bir pres izine yer verilmiş. Önde kontrollü bir kaos vardı, aynı durum bence arkada geçerli değil.

Yine de S90, komple paket açısından son derece yakışıklı ve ağırbaşlı bir duruşa sahip. Bir otoparkta Mercedes E-Serisi, BMW 5 Serisi, Audi A6 ve S90 yer alsaydı dönüp bakacağım ilk makine kesinlikle İsveçli olurdu. Tabii yeni A6’ya da gözümün ucu aynı anda kayardı, yalan yok.

Kitapları kapağına göre değerlendirmemek lazım derler ancak konu S90 olduğunda, içeriğini okumadan bile ona ısınmanızda hiçbir sakınca yok; çünkü kendisi son derece hoş bir otomobil.Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Yeni Opel Corsa elektrikli versiyonla tanıtıldı
Haber
Ring rekoru yeniden Renault’da!
Haber
Yeni CLA’nın fiyatları belli oldu
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com