Volvo S90 D5 AWD R-Design Fotoğraflar : Alperen GÖKMEN
Volvo S90 D5 AWD R-Design
503.150 TL
Motor:
1969 cc dört silindir, çift turbo dizel 235 bg @ 4000 d/dak, 480 Nm @ 1750-2250 d/dak
Performans :
249 km/s maksimum hız, 7.0 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman :
8 ileri otomatik, dört tekerlekten çekiş
Ortalama tüketim :
4.8 lt/100 km, 127 gr/km CO2 emisyonu
Boş Ağırlık :
1828 kg
Güç/ağırlık oranı :
Ton başına 129 bg
Boyutlar U/G/Y :
4963/1879/1443 mm
Değerlendirme :

Volvo S90 iki benzin, bir de dizel motor ile satılıyor. Tüm modeller 8 ileri Geartronic otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle eşlenmiş. Aslında T6 ve T8 motor temelde birbirinin aynısı. 320 bg güç ve 400 Nm tork sunan ikiliden T8 olanı, bir de elektrik motorundan beslendiği için toplamda 407 bg güç, 640 Nm tork üretebiliyor. Testimize konuk olan D5 dizel motorda ise pik değerler 4000 devirde 235 bg, 1750-2250 devir arasında ise 480 Nm.

Yukarıda bahsettiğimiz otomatik şanzıman, bu motor ile 2 ton civarındaki kütleyi 7 saniyede 100 km/s hıza ulaştırıyor. E segmenti bir sedandan bekleneceği üzere S90, sportiflikten ziyade konfor ağırlıklı tasarlanmış bir otomobil. Bu yüzden şanzıman da yumuşak huylu geçişler için ayarlanmış. Kalkışta biraz geç davranan Geartronic vites kutusu, gaz pedalına yoğun bir kuvvet uyguladığınızda niyetinizi anlıyor ve devir aralığının çoğunu taramaya çalışıyor. Bu sayede S90 ile az bir zahmetin ardından maksimum sürat değeri olan 240 km/s’e doğru kararlı şekilde ilerliyor.

Aslında S90, 235 bg’lik D5 motoruyla şu anda -neredeyse- rakipsiz. BMW, Audi ve Mercedes’te 2.0 litrelik motorların tamamı 190 bg-400 Nm bandında güçler sunuyor. S90’dan daha güçlü dizel seçenek arıyorsanız Audi’nin 3.0 TDI quattro modellerine (272 ve 320 bg) veya Jaguar’ın 240 bg’lik 2.0D üniteden beslenen XF’ine bakmanız lazım. Ancak Volvo, bu ikiliden fiyat anlamında çok daha avantajlı konumda yer alıyor.

Dinamiklere geçmeden önce S90’ın yarı otonom sürüş özelliklerine değinmek istiyorum. Direksiyon üzerinden kumanda edebildiğiniz adaptif hız sabitleyici menüsünde en soldaki seçenek, adaptif hız sabitleyici ve Pilot Assist’i devreye sokuyor. 130 km/s’e kadar direksiyon hareketlerini sürücüden devralabilen sistem, otobanlarda virajları da başarıyla dönmeyi başarıyor. Yoğun trafikte ise dur/kalk süresi 5-10 saniyeyi geçmediği sürece sistem aracın kontrolünü sizden tamamen alıyor. Elbette Pilot Assist yardımıyla direksiyonu tamamen bırakma süreniz 20 saniye civarında. 10-12 saniye arasında görsel, 8-10 saniye içerisinde sesli uyarı geliyor. Bu ikazları 5 saniye dikkate almazsanız sistem devreden çıktığını size bildiriyor ve komutayı size bırakıyor.

S90’ı destek sistemlerine emanet etmeyip kendiniz kullandığınızda ise değişik bir sürüş karakteriyle karşılaşıyorsunuz. Pürüzsüz yüzeylerde ve tekil bozukluklarda harika ilerleyen S90’ın süspansiyonu, asimetrik bozukluklarda biraz meşgul davranıyor. Yay ve amortisör ikilisi, S90’ın performanslı sürüşlerde de farklı bir karakter sergiliyor. 520d’nin sınırda fakat dengeli hissettiren sürüşünde ve E220d’nin stabil havasına karşılık S90’da biraz daha “bölünmüş” bir yapı söz konusu. Önden çekişli Volvo modelleri genel olarak önden kaymaya meyilli oluyor ama dört çeker sistemi, bu davranışın önüne geçmiş. Ancak, konu gövde kontrolü olduğunda S90 ilk önce ağırlık transferini süspansiyonda dengeliyor, daha sonra yönelme görevini icra ediyor. Araya tutuş ile ilgili cümleyi de bu yüzden yazdım; S90 başta şaşırtsa da oldukça makul bir yol tutuş performansı sunuyor. Virajlar arasındaki düzlüklerde performanstan yararlanmak istiyorsanız dönel düğmeden sürüş modunu Dynamic’e getirmenizde fayda var. Şahsen genel olarak kalmanızı tavsiye edeceğim mod ise Comfort.

Direksiyonun geri bildirimi, süspansiyon sisteminin davranışları dolayısıyla biraz gecikmeli oluyor. Elektrik takviyesi de hissiyatı biraz azaltmış. Fren pedalının ayarları ise oldukça hoş, uyguladığınız kuvvete paralel bir durma performansı alıyorsunuz. Bu sayede büyük gövdesiyle S90’ı ne zaman yavaşlatmaya başlamanız gerektiğinin muhakemesini başarılı şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Son olarak, yukarıda Geartronic şanzımanın yumuşak huylu geçişlerinden bahsetmiştik. Bu durum aslında yalnızca vites yükseltmede geçerlilik taşıyor. Kademe düşümlerinde ve “süzülme” modundan normal sürüşe geçişte bir silkme hareketi yaşandığını not etmek lazım.

S90’ın sürüşünü iki alanda değerlendirmek lazım. Zahmetsiz, konforlu otoban yolculukları için mükemmel fakat konu keyifli sürüşler olduğunda Bavyera veya Stuttgart doğumlu ikili daha iyi bir tercih olabilir.Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Yeni Opel Corsa elektrikli versiyonla tanıtıldı
Haber
Ring rekoru yeniden Renault’da!
Haber
Yeni CLA’nın fiyatları belli oldu
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com