Volkswagen Arteon
1.5 TSI ACT 150 PS DSG Elegance
267.900 TL
Volkswagen Arteon
1.5 TSI ACT 150 PS DSG R-Line
267.900 TL
Volkswagen Arteon
2.0 TDI SCR 150 PS DSG Elegance
352.700 TLVolkswagen Arteon 2.0 TDI 4Motion Elegance Fotoğraflar : Alperen GÖKMEN
Volkswagen Arteon 2.0 TDI 4Motion Elegance
391.500 TL
Motor:
1968 cc, 4 silindirli, çift turbodizel 240 bg@4000 d/dak, 500 Nm@1750-2500 d/dak.
Performans :
6.5 sn 0-100 km/s hızlanma, 245 km/s maksimum hız
Şanzıman :
7 ileri DSG, çift kavramalı otomatik, dört tekerlekten çekiş
Ortalama tüketim :
5.9 lt/100 km, 152 gr/km.
Boş Ağırlık :
1828 kg.
Güç/ağırlık oranı :
Ton başına 131 bg
Boyutlar U/G/Y :
4862 / 1450 / 18671 mm
Değerlendirme :

Sürüş aslında Arteon’un dış tasarımından sonra en iddialı olduğu konuların başında geliyor. Test otomobilimiz şu an için Türkiye’de sunulan en güçlü versiyon olan 240 bg’lik 2.0 lt TDI dizel motora sahip ve gücünü yere 4Motion olarak adlandırılan akıllı 4 çeker sistemiyle aktarıyor. 0’dan 100 km/s hızlanmasını 6.5 saniyede tamamlayan model maksimum 245 km/s hıza ulaşabiliyor. Çift turbolu motoru sayesinde kağıt üstünde oldukça başarılı olan otomobil bakalım hissiyat olarak neler sunuyor?

Testimiz süresince sürüşünden oldukça keyif aldığımız Arteon teknik verilerinde yazan gücünü gerçek hayatta da tam olarak gösterebiliyor. Oldukça seri bir şekilde hızlanan model bir de “Launch Control” moduna sahip ancak bu modun günde 3 kereden fazla kullanılması tavsiye edilmiyor. İyi bir yol tutuşa sahip olan Arteon deyim yerindeyse rayda gidiyormuş hissiyatı yaratıyor.

Sürücüyle iyi bir iletişime sahip olan direksiyon araca dair her şeyi sürücüye anında iletiyor ve 240 bg’lik gücü dizginlemek hiçte zor olmuyor. Normal şartlarda önden çekişli olarak yol alan modelde kayma anında arka tekerlere de güç iletilmeye başlanıyor ve 4 çeker bir şekilde yoluna devam ediyor. Ancak temelde önden çekişli bir yapıya sahip olduğu için Arteon limitlerde ilk olarak önden kaymaya meyilli bir yapıya sahip ancak bir süre kullandıktan sonra buna alışıyorsunuz ve ön tarafı kontrol altında tutmaya başlıyorsunuz. Bunu yaptığınızdaysa arka taraf daha çok işin içine girmeye başlıyor. Ancak dört çeker sisteminin karakterinden dolayı otomobil arkadan kayıyormuş gibi hissettiren yapay bir hissiyata sahip. Aslında kaymıyor sadece dört çekerin arka lastiklere güç iletmesi geciktiği için arka aks sonradan olaya dahil olan bir yapıda. Bu da sürüş olarak tedirgin edici olabiliyor, arkadan çekişli rakiplerindeki gibi saf bir hissiyat belki de en çok arzulanan özelliklerin başında geliyor. Ancak otomobilin Passat altyapısına sahip olduğunu düşündüğünüzde Volkswagen’in iki modeli ayırt etme konusunda başarılı bir iş çıkarttığını söyleyebiliriz.

Adaptif şasi kontrolünün standart olarak sunulduğu modelde süspansiyon sertliği, gaz tepkisi ve suni motor sesi üreten sound actor sistemi ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Sport modda bile oldukça konforlu bir yapıya sahip olan süspansiyonlar, Sport modunda gövdenin salınmasını da engelliyorlar ve üstlerinde düşen görevi başarıyla yerine getiriyorlar. Arteon’un bu denli iyi yol tutmasında süspansiyon sisteminin rolü oldukça büyük.

Bu arada Arteon'u sadece çift turbolu dizel motorlar almak zorunda değilsiniz; aynı motorun tek turbo destekli 150 bg'lik versiyonu ya da benzinli motor isterseniz 1.5 lt, TSI 150 bg'lik motorları tercih edebilirsiniz. Ama her iki alternatif de önden çekişli olarak alınabiliyor, dört çeker sadece çift turbolu motora ait bir seçenek.Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Yeni Opel Corsa elektrikli versiyonla tanıtıldı
Haber
Ring rekoru yeniden Renault’da!
Haber
Yeni CLA’nın fiyatları belli oldu
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com