Skoda Fabia
1.0 MPI Ambition
51.600 TL
Skoda Fabia
1.2 TSI Ambition
55.800 TL
Skoda Fabia
1.2 TSI Style
60.100 TLSkoda Fabia 1.2 TSI DSG Style Fotoğraflar : Mehmet Kara
Skoda Fabia 1.2 TSI  DSG Style
65.800 TL
Motor:
1197 cc, 4 silindirli, turbo, benzinli, 110 bg 4600- 5600 d/dak, 175 Nm 1400- 4000 d/dak
Performans :
0-100 km/s hızlanma 9.4 sn, maksimum hız 196 km/s
Şanzıman :
7 ileri DSG otomatik, önden çekiş
Ortalama tüketim :
4.7 lt/100 km, 109 g/km
Boş Ağırlık :
1129 kg
Güç/ağırlık oranı :
Ton başına 97 bg
Boyutlar U/G/Y :
3992/1732/1400 mm
Değerlendirme :

Otomobilin tasarımını incelemeden önce Fabia’nın alt yapı olarak VW’deki kardeşi Polo ile aynı şasi üzerine şekillendiğini söylememiz gerek. VW Grubu’nun PQ25 adı verilen platformu bu otomobilde de kullanılıyor. Bunun anlamı şu: Yeni Fabia, eski nesiline göre daha büyük olsa da daha hafif ve genişlik anlamında rakipsiz bir konumda.

Eski Fabia’yı detaylı şekilde incelediğinizde tasarım olarak pek de sportif olmayan bir araç görüyorduk. Ancak yeni Fabia’da durum böyle değil. Skoda’nın marka kimliğine uygun olarak şekillenen otomobil eskiye göre daha modern, temiz ve sade hatlara sahip. Tasarımla ilgili Skoda Teknik Gelişimden sorumlu ismi Dr. Frank Welsh bakın neler söylüyor: “İlk kez Skoda olarak Vision C konsept aracımızdan Fabia’da tasarım aktarımı yaptık. Sportif oranlarıyle yeni Fabia modern ve taze bir görüntü sunuyor. Bunun dışında yine ilk kez ralli otomobillerimizin tasarımından da bazı noktaları Fabia’ya aktardık.”

Hafif köşeli, sert çizgilerin hakim olduğu bu tasarım anlayışında logo motor kaputunun üzerindeki çıkıntı ve ızgara doğru inen kaput sayesinde öne çıkartılıyor. Izgaranın etrafındaki krom çerçeve ile öndeki vurgulanacak alanlar tamamlanırken hareketli tampon tasarımı Fabia’ya keyif verici bir yüz kazandırmış.

17 inçlik jantlar sayesinde sıkı bir profile görüntüsüne sahip olan otomobilde arka farlardan ön farlara kadar uzanan omuz çizgisi dikkat çekerken A ve C sütunlarında yer verilen hafif hareketler Fabia’nın tek düze bir tasarıma sahip olmamasının en büyük etkenlerinden.

Yerini aldığı modele göre 8 mm kısa, 90 mm geniş ve 31 mm alçak olan otomobil 65 kg hafiflemiş durumda. Yeni şasi sayesinde önde ve arkada 30 mm daha geniş bir iz açıklığı söz konusuyken, aks mesafesi 5 mm artmış. Uzunluğun kısalıp, aks mesafesinin artmasıysa ön ve arka sekmelerin (lastik ile tampon arasındaki mesafe) kısalmasıyla elde edilmiş.

Böylece daha dinamik bir görüntüye kavuşan Fabia’da müşteriler dört farklı tavan rengi arasında seçim yapabiliyor. Bu da rakiplerinde olmayan, temelini aldığı Polo’da da bulunmayan bir özellik olarak görünüyor.

Eskiye göre daha etkileyici olduğu her halinden belli olan Fabia tasarım ve yaklaşım olarak bizleri etkilemeyi başardı.Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Yeni BMW 3 Serisi'nin detayları geliyor
Haber
Yeni Euro NCAP testlerinde ilk beş yıldız Nissan Leaf'den
Haber
Yeni Corsa GSi'ın teknik verileri açıklandı!
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com