SEAT Ateca 1.4 EcoTSI ACT 4Drive DSG Xcellence Fotoğraflar : Alperen GÖKMEN
SEAT Ateca 1.4 EcoTSI ACT 4Drive DSG Xcellence
157.000 TL
Motor:
1395 cc, 4 silindirli, turbo, benzinli 150 bg@5000-6000 d/dak, 250 Nm@1500-3500 d/dak.
Performans :
8.9 sn 0-100 km/s hızlanma, 189 km/s maksimum hız
Şanzıman :
7 ileri DSG, dört tekerlekten çekişli
Ortalama tüketim :
6.3 lt/100 km, 144 g/km
Boş Ağırlık :
1415 kg
Güç/ağırlık oranı :
Ton başına 106 bg
Boyutlar U/G/Y :
4363 / 1841 / 1601 mm
Değerlendirme :

Ateca’ya ilk baktığınız anda, kendi sınıfının en güzel ve karizmatik otomobillerinden biri olan Leon modelini andırdığını görebilirsiniz. Bunun nedeni Leon’un tasarımının Ateca için ilham vermiş olması elbet, tesadüf değil yani.

Hatta Ateca için ‘yükseltilmiş Leon’ tanımlamasını yapabiliriz. Bu kötü bir şey değil zira kompakt hatchback sınıfının en dinamik ve sportif görünen otomobilinin Leon olduğu herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Benzer şekilde Ateca’da temelini aldığı Tiguan’a göre daha sportif ve kompakt bir otomobil. Evet ikisi de modüler MQB platformunda üretiliyorlar ama Ateca Tiguan’a göre 123 mm daha kısa (4386 mm), 2 mm daha geniş (1841 mm) ve 31 mm (1601 mm) daha alçak bir yapıda. Farklar bununla da sınırlı değil, Ateca’nın aks aralığı 2638 mm’yken, Tiguan’da bu değer 2681 mm (+43 mm). Yani Ateca kardeşi Tiguan’a göre daha kısa ve alçak bir yapıda.

Kendine özgü boyutlarının yanında klasikleşen SEAT tasarımını Ateca’da görmek mümkün. ‘Yamuk’ şeklindeki ızgara, bunun tam tersi tasarlanan alt hava girişi, gündüz LED farları gibi detaylarla otomobil son derece agresif ve sportif görünüyor. Profilden bakıldığındaysa Tiguan’la arasındaki en büyük farkın C sütunundaki çizgi olduğu görülüyor. Bu çizgi Ateca’ya karakter katarken, çok daha ağırbaşlı görünen Tiguan’a göre sportif, dinamik ve ‘havalı’ bir görüntü katıyor.

Arkadaysa Ateca Tiguan’dansa daha çok Audi modellerini andıran bir görüntüye sahip. Bunun nedeni far grubunun yerleşiminin bagaj kapağındaki kademeli kısmın hemen altında yer alması. Benzer tasarımı Audi’nin son dönem modellerinde görebilirsiniz.

SEAT Ateca üç farklı dış tasarımla satılıyor. Style, Xcellence ve FR. Test otomobilimizdeki gibi dört çeker sistemini satın almak isterseniz bunu sadece Xcellence paketiyle alabiliyorsunuz; bu pakette oldukça şık görünen 18 inç jantlar ve arka tarafta çift çıkışlı egzoz gibi daha güçlü görünen ekipmanlar yer alıyor. Gövde rengi yerine siyah renk bırakılmış çamurluk koruyucular otomobilin bulunduğu sınıfla ilgili ipucu verme konusunda başarılı bir iş çıkartıyor. Diğer paketlerle alınabilen FR tasarımında bu kısımlar gövde rengi geliyor ancak bunu çok da beğenmediğimizi söylemeliyiz.

SEAT’ın ilk crossover denemesini Leon üzerine şekillendirmiş olmasına şaşırmamalı. Başarılı, sportif, şık ve karizmatik görünen Ateca tasarım anlamında ilgi çekmeyi başarıyor.Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Yeni 911’in Wet Mode’u nasıl çalışıyor?
Haber
Makyajlı Mondeo hibritle geldi
Haber
McLaren 600LT Spider tanıtıldı
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com