Renault Clio (2018)
1.2 75 bg Touch
104.150 TL
Renault Clio (2018)
1.2 75 bg EDC Joy
116.400 TL
Renault Clio (2018)
1.5 dCi Joy
120.650 TLRenault Clio (2018) 1.5 dCi EDC Icon Fotoğraflar : Alperen GÖKMEN
Renault Clio (2018) 1.5 dCi EDC Icon
130.400 TL
Motor:
1461 cc, 4 silindir, turbodizel, 90 bg@4000 d/dak, 220 Nm@1750 d/dak
Performans :
176 km/s maksimum hız, 13.1 sn 0-100 km/s hızlanması
Şanzıman :
6 ileri EDC, çift kavramalı otomatik, önden çekiş
Ortalama tüketim :
3.5 lt/100 km, 92 g/km CO2 emisyonu
Boş Ağırlık :
1280 kg
Güç/ağırlık oranı :
Ton başına 70 bg
Boyutlar U/G/Y :
4062/1732/1448 mm
Değerlendirme :

Tüm markalarda “ortak tasarım dili” anlayışını görmek mümkün. Bu yüzden aynı logoyu taşıyan fakat ayrı kategorilerde yarışan otomobilleri sıkıcı bulabilirsiniz. Haksız da sayılmazsınız. Ancak Clio’da bu düşünceye katıldığımı söyleyemeyeceğim. Ön ızgaradaki büyük logo akımını başlatan Clio, aslında henüz bu tasarım diline tam olarak katılmadı. Ancak oranları itibarıyla bu sene Paris’te boy göstermesi beklenen yeni nesil -eğer iyi uyarlanırsa, ki Fransız dizayn ekibine güvenim tam- bu yüzü bence en iyi taşıyan model olacak.

Neyse, biz şu anda elimizde bulunan test aracına dönelim. Her şeyden önce “Yoğun Kırmızı” olarak geçen rengin Clio’ya çok iyi gittiğini söylemem lazım. Beyaz, gri ve Ateş Kırmızı tonunda ya sıradan kalan, ya da sırıtan parlak siyah ön ızgara; bu renkle harika bir ahenk yakalayarak ön yüzün -neredeyse- en baskın elemanı geliyor. Tabii Icon paketiyle standart olarak gelen tamamen LED ön farların araca kattığı havaya haksızlık etmemek gerek. Eski nesilde biraz ablak bir görüntü çizen ön tamponun keskinleşmesi ve büyük, yuvarlak sis farlarının küçülmesi Clio’nun ön yüzünü resmen tamamlamış. Yeni Clio, eskisine göre daha “olmuş” hissettiriyor.

Yan taraf, makyaj öncesinden pek farklı değil. C sütununa iliştirilen kapı kolları, çıkıntılı arka çamurluk ile yakalanan kıvrımlı formun profildeki akıcılığını arttırmış ve uzaktan bakıldığından göze güzel geliyor. Ancak kendilerinin hayranı olduğumu söyleyemeyeceğim. Kişisel tercihe göre rengi seçilebilen kapı eşiğindeki plastik parçalar estetik operasyonunda değiştirilmeden bırakılan hoş detaylar. Bu arada, 205/45 R17 lastiklerle sarılı opsiyonel 17” jantların tasarımı gerçekten piyasanın en iyileri arasında. Bu opsiyonu tercih etmezseniz idare etmeniz gereken 16” jantlar da oldukça güzel.

Arka kısım da yine çok bozulmadan yola devam etmiş. LED arka farlar ile yuvarlak hatlar içindeki köşeli dokunuş temasını sürdüren Clio, bu sayede her açıdan çok güzel görünmeyi başarıyor. Parlak siyah plastik ek, aslında Megane ve Talisman gibi modellerde kullanılan tasarımın merkezinde yer alan elemana çok benzeyen stoplar, kıvrımlı bagaj kapağı ve görüşü pek de iyi etkilemese de, göze hitap etmeyi başaran arka cam ile Fransız hatch, segmentinin en yakışıklıları arasında yerini alıyor. Tabii tüm bunların yanında Clio'nun makyajlı olduğunu anlamakta biraz zorluk çekebilirsiniz.

İtiraf edeyim, Ibiza ile yan yana park edilseler gözümü Clio’ya çevirmem biraz zaman alır. Ama bu Clio’nun eksikliği değil, SEAT’ın başarısıdır. Çünkü İspanyol modelden sonra segmentte en beğendiğim makine şüphesiz Clio’dur. Hele bir de Icon paketi ise…Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Yeni Opel Corsa elektrikli versiyonla tanıtıldı
Haber
Ring rekoru yeniden Renault’da!
Haber
Yeni CLA’nın fiyatları belli oldu
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com