Peugeot 3008
1.6 BlueHDi EAT6 Active
143.900 TL
Peugeot 3008
1.6 BlueHDi EAT6 Allure
153.900 TL


Peugeot 3008 1.6 BlueHDi EAT6 GT-Line Fotoğraflar : Alperen Gökmen
Peugeot 3008 1.6 BlueHDi EAT6 GT-Line
169.900 TL
Motor:
1560 cc, 4 silindir, turbodizel, 120 bg 3500 d/dak, 300 Nm 1750 d/dak
Performans :
185 km/s Maksimum hız, 11.6 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman :
6 ileri tam otomatik, önden çekiş
Ortalama tüketim :
3.9 lt /100 km, 108 g/km CO2
Boş Ağırlık :
1315 kg
Güç/ağırlık oranı :
Ton başına 91 bg
Boyutlar U/G/Y :
4447 / 1841 / 1624 mm
Değerlendirme :

Yeni 3008 1.2 lt, turbo 130 bg, 1.6 THP 165 bg turbo benzinli ve 1.6 lt turbo dizel, 120 bg’lik iki motor alternatifiyle satılıyor.

Kullandığımız modelse 1.6 lt’lik dizel versiyonun en üst donanımı olan GT Line’dı. 6 ileri tam otomatik şanzımanla alınabilen bu motor seçeneği 3008’in en çok satılan kombinasyonu olarak dikkat çekiyor.

1315 kg ağırlığındaki otomobilin bir SUV olduğunu düşündüğünüzde performans tatmin ediyor, Peugeot 11.6 sn diyor 0-100 km/s için, fena sayılmaz. 300 Nm’lik tork sayesinde hızlanma konusunda sıkıntınız kalmıyor, şanzıman motorla iyi bir uyum içinde çalışıyor. Vites geçişleri eski modelle tamamen alakasız, tam otomatik şanzıman son derece iyi bir iş çıkartıyor. Akıcı bir sürüş gerçekleştirebiliyorsunuz.

Motor canlı hissettiriyor ama biraz gürültülü bir dizel bu. 2500 d/dak üzerinde yalıtımın daha iyi olabileceğini düşünüyoruz. Süspansiyon pek yumuşak değil, zemini bozuk yollarda biraz sarsıntılı olabiliyor ama büyük kot farklılıklarında daha iyi bir iş çıkartıyor.

Oldukça başarılı tutunma özellikleri sunan 3008, zemin yüzeyindeki bozuklukları absorbe etme konusunda biraz daha iyi bir iş çıkartabilirdi. Gövde, küçük yüzey bozukluklarında biraz sallanıyor, rahatsız edebiliyor. Ancak test otomobilin kış lastikleri ve 19 inç jantlar olduğunu unutmamalı; belki bu sarsıntı bundan kaynaklı olabilir. Bunun yanında orta hızlarda (mesela 60- 70 km/s gibi) zemindeki kot farklılıklarında, yüzey birleşimlerinde kendini çok daha rahat hissettiriyor, salınım ve sönümleme gayet iyi. Hızınız arttığındaysa arka süspansiyonun torsiyon olduğunu, özellikle yüksek hızlı geçilen kot farklarında rahatlıkla anlıyorsunuz çünkü vuruntu yapmaya başlıyor, amortisörün maksimum seviyede kapandığı yerler olabiliyor. 

Yine de gerek gövde hareketini kontrolü, gerek viraj içlerindeki tümseklerden çok etkilenmemesi, gerekse viraj içinde ayağınızı gazdan kaldırmak zorunda kaldığınız durumlarda bile gövde kontrolünü elinde tutması, arkasının izinden kaymaması, Peugeot'nun 3008'in sürüşünde neden beklediğinizden sert bir süspansiyon ayarı istediğini gösteriyor. Bu sınıfta bu kadar iyi tutunan bir otomobil rastlamak zor…

SUV sınıfında yer alan bazı otomobil SUV kısaltmasının açılımı olan Sportif Aktivite Aracı tanımlamasının sportiflik kısmını gerçekleştirmekte zorlanır. Ancak 3008 performans olarak bunu karşılıyor gibi görünüyor, aracı kullandığınızda daha fazlasına gerek olmadığını düşünüyorsunuz. Tutunma özellikleri açısından da otomobil son derece başarılı.

Tamamen şehir içi kullanımda yaklaşık 7.8 lt/100 km civarında bir tüketime ulaştık. Dur-kalk trafikte elde ettiğimiz bu değer fena sayılmaz. 

3008'de iki tane sürüş modu var, biri normal mod diğeri ise orta konsoldaki düğmeyle devreye giren Sport modu. Sport'a aldığınızda direksiyon ağırlığı, gaz tepkisi ve şanzımanın kullanım stili değişirken, kabine daha çok motor sesi gelmesi için sound activator kullanılıyor. Bunu yapay bir ses olduğunu anlıyorsunuz ama yine de keyif veriyor. 

Sport modunda kullanmadığınızda motor ses olarak fena değil, sessiz sayılmaz ama çok rahatsız ediyor da denmez. Sadece 3000 devir üzerine çıkıldığında hissediyorsunuz, bir de biraz sarsıntılı çalışıyor. Vites geçişleri sorunsuz, manuel modda direksiyondan geçirebiliyorsunuz. Vitesler yeterince seri ve hızlı geçebiliyor.

Direksiyon tepki ve geri bildirim olarak fena sayılmaz ama ağırlık olarak fazla hafif hissettiriyor. Ayrıca küçük olması da bunu hissiyat olarak biraz destekliyor gibi. Direksiyonun konumu iyi ayarlanmış, üzerinden tüm göstergeleri görebiliyorsunuz. Sport moduna aldığınızda sertleşmesi biraz daha iyi hissettiriyor. 

Testimiz sırasında otomobile 4- 5 kişi birlikte bindik ama kimse hacim yetersizliği gibi bir şeyden şikayetçi olmadı. Bu otomobilde 5 kişi gayet rahat şekilde yolculuk edebilir, 520 litrelik bagaj hacmi uzun yolculuk ihtiyaçlarını destekler nitelikte. Bagaj Bu arada pek kimsenin dikkat ettiği bir değer değildir ama 3008'in gövde yüksekliği 219 mm olarak veriliyor, bu epey yüksek bir değer, yeni VW Tiguan'da bu değer 189 mm.

Yeni neslinde sınıf değiştiren 3008 gerçek anlamda çağ atlamış bir otomobil. Sürüş kalitesi, makul tüketim değeri, başarılı tutunma özellikleriyle 3008 sürüş olarak da kendisinden bekleneni fazlasıyla veriyor.Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Makyajlı Sportage yeni dizel motorlarla geldi
Haber
Yeni BMW 3 Serisi'nin detayları geliyor
Haber
Yeni Euro NCAP testlerinde ilk beş yıldız Nissan Leaf'den
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com