Honda Jazz
1.3 Premium otomatik
74.200 TL
Honda Jazz
1.3 Elegance otomatik
78.400 TL


Honda Jazz 1.3 Elegance Fotoğraflar : Alperen Gökmen
Honda Jazz 1.3 Elegance
74.200 TL
Motor:
1318 cc, 4 silindir, atmosferik, benzinli, 102 bg 6000 d/dak, 123 Nm 5000 d/dak
Performans :
190 km/s Maksimum hız, 11.4 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman :
6 ileri manuel, önden çekiş
Ortalama tüketim :
5.1 lt/100 km, 190 g/km CO2 emisyonu
Boş Ağırlık :
1138 kg
Güç/ağırlık oranı :
Ton başına 90 bg
Boyutlar U/G/Y :
3995 / 1694 / 1541 mm
Değerlendirme :

Jazz almak isteyen bir kullanıcı motor olarak sadece 1.3 litrelik, VTEC, atmosferik motoru tercih edebiliyor. Dizel ya da hibrit seçeneğiyse Jazz’da yer almıyor, Honda daha önceki jenerasyonlarda da buna yer vermemişti. Bu güç ünitesi 6 ileri manuel ya da CVT şanzımanla tercih edilirken, CVT hem Premium hem de Elegance donanım paketiyle, manuel şanzıman ise sadece Elegance paketiyle geliyor. Otomatik Premium paketli Jazz, Elegance manuel paketli kombinasyonla aynı fiyata sahip. Bu da daha az donanım karşılığında aynı fiyata CVT şanzıman da alabileceğiniz anlamına geliyor.

1318 cc hacmindeki motor 102 bg güç ve 123 Nm tork sunarken, boş ağırlığı 1138 kg (otomatikte 1170 kg) olan Jazz hızlanma konusunda sıkıntı çekmiyor. Şanzımanın kısa tutulmuş oranları sayesinde 0-100 km/s hızlanma 11.4 saniye sürerken maksimum hız 190 km/s olarak veriliyor. CVT alırsanız bu değerler 12.1 sn ile 182 km/s olarak değişiyor. Düşen performans verisine rağmen otomatik şanzıman kendini ortalama tüketim değerinde gösteriyor. CVT ile Jazz fabrika verilerine göre 4.8 lt/100 km’yken manuelde bu değer 5.1 lt/100 km olarak veriliyor. Her ne kadar bu fark gerçek hayatta fark edilmese de CVT’nin biraz daha az tüketeceğini söyleyebiliriz.

Honda, yeni Jazz için 1.3 litrelik motorunda bir takım değişiklikler yapmış. Termal verimliliğin arttırılması için sıkıştırma oranı 13.5:1’e yükseltilmiş, EGR sistemi değiştirilmiş ve VTC sistemine elektronik kontrol eklenmiş. Ayrıca güç ünitesi eski, 1.4 lt’lik motora göre %27 daha hafif bir yapıda olmasının yanında emme manifoldu tamamen sıkıştırılmış reçineden üretilmiş.

Jazz’ın manuel şanzımanında da yenilikler söz konusu. Honda, tamamen yeni, 6 ileri oranlı bir üniteye yer verirken oranları Jazz için özel olarak ayarlamış.ilk 5 oran biraz daha kısa ve performansı arttırmaya yönelik ayarlanmışken, altıncı oran tamamen ekonomi odaklı. Kullanımda hafif kemikli hissettiren şanzımanda ikinci viteste karbon senkromeç kullanılırken, genel olarak vites geçişlerinde yüzde 25 daha az direnç gösteren bir ayar kullanılmış. Honda’nın manuel vites konusunda ne kadar usta bir marka olduğunu zaten biliyoruz, Jazz da kullandıkları şanzıman, vites geçişlerindeki keyifli yapısıyla küçük sınıfta daha önce görmediğimiz bir zevk sunuyor. Bazen keyif almak için bile vites değiştirdiğiniz oluyor.

Günümüz turbo destekli motorların yüksek torklarına alıştığımız için Jazz’ın atmosferik motorunun düşük torklu yapısı kullanım adına rakiplerindeki kadar esnek değil. Neyse ki kısa oranlar ve hafif gövde sayesinde çok vites değiştirmek zorunda kalmıyorsunuz, Jazz zahmetsiz şekilde atak hissettirebilen bir yapıda. Anlık hızlanmalarda beklenen ivmeyi sağlıyor, sadece hızınızın yüksek olduğu ara hızlanmalarda tork eksiğini hissedebiliyorsunuz.

Direksiyon sistemi Honda’nın ele aldığı bir diğer önemli nokta. Eski modeldeki 18.2:1 oranı yeni Jazz’da 14.1:1’e çekilmiş. Bu sayede çok daha iyi tepki gösteren, şehir içi sürüşlerde daha az direksiyon hareketiyle yönlendirilebilen bir otomobil çıkmış ortaya. Sistem geri bildirim olarak çok iddialı olmasa da Jazz kullanıcılarının otomobillerini sürüş keyfinden ziyade, ihtiyaç olarak kullandıklarını düşündüğümüzde bunda bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Direksiyonun ağırlığı ise kolay kullanım düşünülerek hafif ayarlanmış.

Otomobilin yol ve rüzgâr sesi iyi şekilde izole edilmiş ancak motor sesi biraz fazla kabine giriyor. Süspansiyon sistemi elden geçirilmiş ve Jazz artık virajlarda daha az yatan bir gövde sunuyor. Önde McPherson arkada torsiyon tasarımından oluşan süspansiyon beklediğinizden biraz daha sert bir yapıda. Bu yüzden Jazz kötü zeminli yollarda biraz sarsıntılı bir sürüş sunabiliyor, gövdenin daha az sallanmasını bekliyorsunuz. Tabii virajlardaysa bu sertlik kendini gösteriyor. Jazz eski modeline göre çok daha kararlı tutunan bir otomobil haline gelmiş. Ancak yine de sınıfının en iyilerinden olan Fiesta gibi sıradışı değil bu konuda. Yine de stabil, makul hızlarda iyi tutunan bir yapıda olması dikkate değer. Bu arada şehir içi sürüşlerde tüketim değeriniz 7.0 lt/100 km civarında seyrediyor.

Yeni Jazz sürüş olarak öne çıkan bir yapıda olmasa da eski model gibi silik değil. Her ne kadar boş zamanlarınızda sürüş yapmak isteyeceğiniz tarzda bir otomobil olmasa da eski modeli düşündüğünüzde bu konuda bir adım atılmış olması sevindirici.Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Yeni BMW 3 Serisi'nin detayları geliyor
Haber
Yeni Euro NCAP testlerinde ilk beş yıldız Nissan Leaf'den
Haber
Yeni Corsa GSi'ın teknik verileri açıklandı!
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com