Fiat Egea HB
Lounge Plus 1.6 M.Jet 120 HP DCT
104.900 TL
Fiat Egea HB
Easy Plus 1.4 Fire 95 HP
64.900 TL
Fiat Egea HB
Urban Plus 1.4 Fire 95 HP
72.900 TLFiat Egea HB 1.6 Mjet 120 hp Lounge + Fotoğraflar : Mehmet Kara
Fiat Egea HB 1.6 Mjet 120 hp Lounge +
96.900 TL
Motor:
1598 cc, 4 silindir, 16v, turbodizel, 120 bg 3750 d/dak, 320 Nm 1750 d/dak
Performans :
200 km/s Maksimum hız, 9.8 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman :
6 ileri manuel, önden çekiş
Ortalama tüketim :
3.7 lt/100 km, 98 g/km CO2
Boş Ağırlık :
1295 kg
Güç/ağırlık oranı :
Ton başına 93 bg
Boyutlar U/G/Y :
4368 / 1792 / 1495 mm
Değerlendirme :

Avrupa pazarı için üretilen bir otomobilin dizel motoru olmadan satılmasını düşünmek günümüzde pek de mantıklı değil. Bu yüzden Fiat, Egea’yı geliştirirken tamamen yeni bir ünite geliştirdi, bu motor üçüncü nesil MultiJet teknolojisiyle donatıldı. 1.3 ve 1.6 litre hacmindeki bu üniteler markanın diğer modellerinde de kullanılıyor. 1.3 sadece manuel şanzımanla, 1.6 ise hem manuel hem de otomatik vites kutusuyla alınabiliyor.

Test otomobilimizde bulunan, 1.6 litrelik motor 3750 d/dak’da 120 bg güç ve 1750 d/dak’da 320 Nm tork üreten bu ünite altı ileri manuel şanzımanla kombine edilmiş, otomatik isteyenler için de 6 ileri çift kavramalı şanzıman seçeneği sunuluyor. Kısacası yeni bir dizel motor, standart olarak sunulan manuel şanzıman ve son teknoloji otomatik şanzıman. Egea tüketici için gerekli olan yenilik ve seçenekleri sunuyor. Eğer isterseniz Egea Hatchback’i benzinli motorla da alabiliyorsunuz. 1.4 Fire, 1.6 E-Torq ve 1.4 TJet benzinli olarak alınabilen motorlar…

Egea, hatchback gövdesiyle sedan kardeşine göre daha atak ve canlı bir sürüş karakteri sunuyor. 1.6 litrelik dizel dışarıdan gürültülü gibi duyulsa da kabin içinden durum farklı, motorun sesi rahatsız edici bir seviyede değil. Otomobilin maksimum torku 1750 d/dak gibi düşük bir devirde üretildiği için aracın hızlanmasında da herhangi bir sorun bulunmuyor. Hemen hemen her vites ve devirde ayağınızın altında yeterli gücün olduğunu hissediyorsunuz. Zaten 9.8 saniyelik 0-100 km/s hızlanma Egea’nın bu konuda ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. 1295 kg’lık boş ağırlık, Egea’nın boyutlarını düşündüğünüzde çok da fazla değil: 4368 mm uzunluk, 1792 mm genişlik ve 1495 mm yükseklik.

Manuel şanzımanda vites geçirmek çok efor gerektirmiyor ve debriyajın ağırlığı da oldukça iyi ayarlanmış durumda. Vites kutusunun hafif kemikli yapısı sürüş keyfini arttırırken sürücüsünü yormayan bir yapıda.

Süspansiyonlar daha çok konfor odaklı düşünülerek tasarlanmış, bu dünyanın en kötü kaliteli yollarına sahip olan bir ülkede araç kullandığımızı düşündüğümüz zaman iyi bir şey olarak öne çıkıyor. Hatta Egea konfor olarak birçok rakibine göre daha az sarsıntılı bir sürüş ortaya koyuyor. Ancak bunun getirisi olarak da sportif ve sportife yakın sürüşlerde virajlarda gövdenin yattığını hissediyorsunuz. Özellikle hızlı yapılan yön değişikliklerinde bunu deneyimlerken, direksiyonun hafifliği de soru işareti yaratan başka bir kriter oluyor. Orta konsoldaki City düğmesine bastığınızda direksiyon daha da hafifliyor, biz tam tersine sertleşmesini bekliyorduk.

Zaman zaman amortisörlerin yolda olup bitenlere hızlı şekilde tepki veremediğini gördüğünüz anlar oluyor. Bu daha çok hızınız beklenenin üzerinde olduğu durumlarda ya da arka arkaya tümsek-çukur gibi kot farklılıklarında ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda, normalde yeterli hissettiren gövde kontrolünün kaybolduğuna tanık olabiliyorsunuz. Egea standart hızlarda kullanılmayı tercih eden, böyle ortamlarda rahat hissettiren bir otomobil.

Bu demek değil ki Egea iyi tutunmuyor. Tersi, çizgisini iyi şekilde tutan, yeterli şekilde yatan ve ağırlığını gereksiz şekilde lastiklerin üzerine bindirmeyen bir süspansiyona sahip. Sadece akıcı ve hızlı kullanımlarda tempoya yetişemediği durumlar olabiliyor, buna dikkat etmek gerek.

Düşük hızlarda ve zemini pürüzsüz olan asfalttaysa işler gayet iyi. Amortisörler gayet iyi sönümlüyor, lastik sesi kabine yansımıyor, gövde gereksiz sallantılardan uzak duruyor.

Motor hiçbir zaman güçsüz hissettirmiyorken, zaman zaman performansıyla şaşırtıyor bile. Bazen viraj çıkışlarında tokr ön lastiklere fazla gelip boşa çevirdiği oluyor, dozajı çok rahat ayarlanmayan gaz pedalı nedeniyle buna dikkat etmelisiniz.

Motor sesinin çok olmaması, yeterli performans ve yol tutuş ile konfor arasındaki başarılı ayar Egea’nın sürüş konusundaki iddialı özellikleriyken keyif anlamında ondan daha iyi olan rakiplerini biliyoruz. Biraz daha bu konu üzerine odaklanılabilir, bunun dışında bize göre Egea’nın sürüşü, özellikle bu sınıfta bulunan Fiat’ın eski modellerine göre çok çok üstün. Sadece Avrupa’lı rakipleriyle kıyaslandığında rafinelik ve akıcılık konularında geri kalıyor.

Sonuç bölümünden devam etmek için tıklayın.Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Renault Sport'un en yeni eseri: Megane RS Trophy
Haber
Audi TT makyajlandı
Haber
Hyundai’ın N Line paketi ilk kez i30’da kullanılmaya başlandı
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com