Toyota Auris
1.33 Life
48.950 TL
Toyota Auris
1.6 Active
58.650 TL
Toyota Auris
1.6 Advance
61.570 TLToyota Auris 1.6 Adv. Skypack Multi. S Fotoğraflar : M. Murat Erçelebi
Toyota Auris 1.6 Adv. Skypack Multi. S
Direksiyon tepkisi- Yalıtım- Geniş kabin
Kabin tasarımı- Sert süspansiyon
62.990 TL
Motor:
1598 cc, 4 silindir, 16v, 132 bg 6400 d/dak, 160 Nm 4400 d/dak
Performans :
198 km/s Maksimum hız, 10.0 sn 0-100 km/s hızlanma
Şanzıman :
7 ileri CVT, önden çekiş
Ortalama tüketim :
5.9 lt/100 km, 134 g/km
Güç/ağırlık oranı :
Ton başına 104 bg
Boş Ağırlık :
1270 kg
Boyutlar U/G/Y :
4275/1760/1460 mm
Değerlendirme :

Toyota Auris Türkiye lansmanı/ Antalya

Eski model her ne kadar başarılı satış rakamlarına ulaşsa da sürüş olarak çok da keyif veren bir otomobil değildi. Bu yüzden Toyota’nın başkanı Akio Toyoda’nın ‘bundan böyle sürüşü keyifli modeller üreteceğiz’ açıklaması yeni Auris’in geliştirilmesinde kilit rol oynamış. Otomobil daha ilk bakışta dikkat çekici, dinamik ve modern görünüyor. En önemlisi eski model gibi ‘görünmez’ olmaktan uzak durmayı başarıyor.


Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yeni Auris için şunları söylüyor: “Geçtiğimiz yıl Türkiye satışlarının yüzde 35’ini oluşturan Auris, yeni modeliyle yine lokomotif  ürünlerimizin başında gelecek.” Haksız da sayılmaz, zira yeni Auris’in eskisiyle sadece adı aynı diyebiliriz.  

Japon üreticinin literatüründe ‘Keen Look- Keskin Bakış’ olarak adlandırılan yeni yüz Auris’in en karakteristik tasarım özelliklerinden. Buna ilaveten LED farlar, ‘öncelikli’ ızgara gibi detaylar Auris’in yüzünün vurucu olmasını sağlıyor. Bunlar model için önemli özellikler çünkü eski Auris ciddi anlamda algılanamayan bir otomobildi ama artık işler değişmiş, en azından görünen o.
Yeni Auris eskisine göre 30 mm uzun (4275 mm), 55 mm alçak (1460 mm) ve 50 kg daha hafif bir otomobil, aynı zamanda rüzgâr direnç katsayısı da 0.27 ile sınıfının en iyilerinden. Bunların yanısıra Akio Toyoda’nın söylemlerine paralel olarak Auris’in sürüş pozisyonu 40 mm alçaltılmış ki, Mr. Toyoda’nın bu yaklaşımını ilk olarak GT86’da görmüştük.

Yeni Auris 3 motor, 4 donanım ve 3 farklı şanzıman seçeneğiyle satılıyor. Motor seçenekleri olarak 1.33 ve 1.6 lt benzinli, 1.4 lt D-4D dizel opsiyonlarını alabiliyorsunuz. Motor seçenekleri ilk jenerasyonla aynı olsa da aerodinamik gelişimler ve ağırlığın azaltılması sayesinde tüketim ve emisyon değerlerinde gelişmeler söz konusu. 1.33 lt’lik versiyon ortalama 5.5 lt/100, 1.6 lt 5.9 lt/100 ve dizel versiyon 4.2 lt/100 km’lik ortalama yakıt tüketim değerlerine sahip. 1.6 lt’lik benzinli versiyonda tüketim değeri yüzde 20, dizeldeyse yüzde 10 oranında olduğu belirtiliyor. 1.6 versiyonda ayrıca çift salıncaklı arka süspansiyon sistemine yer verilmiş, diğer versiyonlardaysa torsiyon çubuğu yer alıyor. Her ne kadar motorlar verimli olsa da yeni jenerasyon bir turbo- küçük hacim uygulaması görmek istiyorsunuz.

1.6 lt’lik versiyon hem manuel hem de CVT şanzımanla alınabiliyor, dizel ise Multi Mode ve manuel şanzımanlarla kullanıcıları bekliyor. Yeni Auris’te dört donanım seçeneği sunuluyor ve otomobil 39.900 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Yeni Auris’in teslimi Şubat ayında başlıyor.

Sürüş notları
Lansmanda hem 1.6 lt benzinli hem de 1.4 lt’lik dizel versiyonları kullanma şansı bulduk. Benzinli versiyon CVT şanzımanlı, dizel ise manueldi.
132 bg gücündeki 1.6 motor sınıfının en güçlülerinden biri ama CVT şanzımanla bu gücünü çok da hissettiremiyor. CVT şanzımanı direksiyonun arkasındaki kulakçıklarla manuel olarak kullanabiliyorsunuz ama otomatik modda kullanmayı tercih ederseniz şanzıman vites büyütmediği için motor sesi bir noktadan sonra rahatsız etmeye başlıyor. Bu aslında hayal kırıklığı yaratan bir şey çünkü Auris’in yalıtım seviyesi çok çok iyi. Ne yol, ne motor ne de rüzgâr sesi kabine sızmıyor. Tabii henüz 50 km’de olan bir test otomobilimizin A sütunundan içeri sızmayı başaran rüzgâr sesi biraz keyif kaçırıyordu ama bu o otomobile has bir kusurdu. Bunu bir kenara koyacak olursak yeni Auris fazlasıyla sessiz bir konforlu bir otomobil.

Kabin eskisine göre daha ferah ve geniş. Ancak orta kosnolun dik yapısı her zevke hitap etmeyebilir bunun yanında diz mesafesini de biraz kısıtladığını söyleyebiliriz. Malzemeler orta sertlikte ama işçilik kalitesindeki artık kayda değer.

Beklediğimizden çok daha iyi ve hisli bir direksiyona sahip olan Auris, bunu alçak sürüş pozisyonuyla birleştirdiğinde ortaya keyifli bir sürüş çıkıyor. Gerek tepki, gerek ağırlık olarak direksiyon beklenenin üzerinde performans gösterdi.

Süspansiyon ayarıysa biraz sertti. Bu Auris’in sportiflik ve genç kullanıcıları hedeflediğini ortaya koyan bir unsur ancak genel Auris müşterilerinin ne kadar hoşuna gider orası tartışılır.

Dizel versiyon her zamanki gibi yüksek torkuyla dikkat çekiyordu ve manuel şanzımanın vites geçişleri oldukça net, pürüzsüz ve temizdi. CVT ve manuel arasından tercihimiz manuel şanzıman olurdu.

Auris yerini aldığı modele göre çok daha modern tasarımı, geniş kabini, keyifll sürüşü ve verimliliğiyle dikkat çekiyor. Bize göre yeni modelle birlikte satışlar yüzde 35'in bile üzerine çıkacaktır.  


Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Mitsubishi Eclipse Cross’un fiyatları belli oldu
Haber
BMW M2 Competition: Daha güçlü, daha hızlı
Haber
Volkswagen Polo (2018)
1.0 TSI 95 bg Highline
İzlenim

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com