Yenilenen Mercedes G Sınıfı Detroit’te görücüye çıktı
Yenilenen Mercedes G Sınıfı Detroit’te görücüye çıktı

İkonik model baştan aşağı yenilendi. 


Son birkaç haftadır teaser görüntüleri ve sızdırılan fotoğraflarını gördüğümüz yeni Mercedes G Sınıfı Detroit Fuarı’nda resmi olarak tanıtıldı. Baştan aşağı yenilenen otomobilin tasarımı her zamanki gibi köşeli formunu korurken asıl değişimin kaputun altında ve kabinde olduğu açıklanıyor. 

Detroit’te markanın standında G500 formunda yer alan otomobilde 4.0 litrelik, çift turbo destekli V8, benzinli motor yer alıyor. 422 bg güç ve 610 Nm tork (2000-4750 d/dak) üreten bu ünite modelin ilk tanıtılan motoru olurken dizel ile lansman yapılmaması ilgi çekici noktalardan biriydi. Ancak ilerleyen dönemlerde dizel motorun modelde kullanılacağı kesinleşti, 2.9 litrelik, 6 silindirli yeni bir ünite ilk kez G Sınıfı’nda yer alacak. 

Otomobil 1979 yılında tanıtılan orijinal G Wagen’in ionik görüntüsünü neredeyse aynı şekilde devam ettiriyor. Bu modelin fanatikleri için çok güzel bir haber çünkü Mercedes geçtiğimiz haftalarda otomobilin kabinini gösterdiğinde son derece teknolojik olan iç mekan akıllarda soru işaretleri olmasına neden olmuştu. Mercedes, otomobil tarihinin ikonik araçlarından biri olan G Sınıfı’nın tasarım anlamında çok değiştirmemiş, sadece boyutlarını büyütmüş ve çamurluklarla tamponlar gövdenin parçaları gibi tasarlanmış. 

Yeni G Sınıfı’nda tamamen yeni bir platforma yer verilmiş ve araç yerini aldığı modelde göre 53 mm uzun, 121 mm geniş bir yapıdayken kabin de ciddi oranda genişlemiş. Önde 38, arkada 150 mm ekstra diz mesafesi sunulurken, bagaj hacminin güncel modelin 487 litrelik kapasitesinin üzerine olduğu açıklanıyor. Ayrıca yeni platform sayesinde gövde ağırlığı 170 kg kadar hafiflemiş. 

Oldukça modern bir kabinle donatılan otomobilde iki adet 12.3 inç genişliğinde gösterge yanyana kullanılmış. Hız göstergesi kişiselleştirilebilen bir yapıdayken orta konsoldaki göstergede 4 çeker sisteminin özellikleri görülebiliyor ve diğer Mercedes modellerindeki gibi orta konsoldaki yuvarlak kontrol düğmesinden kontrol edilebiliyor. Bunun yanında kabinde ekstra tutacaklar ve diferansiyel seçenekleri için manuel düğmeler gibi ‘klasik’ özellikler de bulunuyor. Mercedes isteyen müşteriler için klasik analog gösterge de sunuyor. 

Mercedes her zamanki gibi G Sınıfı’nın gerçek bir arazi aracı olduğunu unutmamış ve aracı ciddi şekilde arazi kullanımı için gerekli donanımlarla donatmış. Yol kullanımında daha çok işe yarayacak Dynamic Select düğmesi Comfort, Eco, Sport ve Individual sürüş modlarının seçilmesini sağlarken Low Range ayarındaysa otomobil arazi kullanımı için uygun hale geliyor ve tüm diferansiyelleri yüzde yüz oranında kilitliyor. ‘G-Mode’ seçeneği seçildiğinde devreye giren Low Range modu G Sınıfı’nı eşsiz bir arazi aracı haline getiriyor. Yükseklik ayarlı süspansiyon sistemi opsiyon olarak sunuluyor ve bu sayede gövde yüksekliği 241 mm’ye yükseltilebiliyor. 

Otomobil sürekli dört çeker sistemine sahipken 9G-Tronic adı verilen tork konvertörlü şanzıman tüm motor seçeneklerinde kullanılacak. 

Yeni G Sınıfı’nın satışına Mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki Avrupa tanıtımından sonra başlanacak. 

Mercedes G350 testimiz için tıklayın.


Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

SEAT’ın alt markası Cupra kendi geliştirdiği ilk modelini tanıttı
Haber
Makyajlı Volvo XC90’da hafif hibrit kullanılmaya başlandı
Haber
Hyundai Tucson, N-Line ile sportifleşiyor
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com