Super Series'in yeni çocuğu: McLaren 600LT
Super Series'in yeni çocuğu: McLaren 600LT

Son 20 yılda üretilen dördüncü "Long Tail" olan 600LT, hırçın bir 570S Coupe'den çok daha fazlası.

Yazı: Şafak Soysal

McLaren, ekstrem modeli Senna'nın ardından "giriş seviyesi" sayılan Super Series model ailesine bir isim daha ekledi: 600LT.

Arka kısımda -net konuşmak gerekirse ortada- yer alan 3.8 litrelik çift turbolu V8'inden 600 bg güç üretebilen spor coupe, 620 Nm maksimum tork sunuyor. Ton başına gücü 481 bg olan 600LT'nin en hafif opsiyonlarla birlikte boş ağırlığı ise 1247 kg olarak açıklandı. 

Güncellenen soğutma sistemine ve McLaren Senna'dakinden bile daha kısa bir egzoz sistemine sahip olan aracın düşük ağırlığında bu sistemin de etkisi var. Super Series modellerine göre 74 mm daha uzun olan 600LT'nin hafiflemek için sunduğu çözümler arasında Senna'dan alınan karbon fiber koltukların yanı sıra MSO imzalı karbon fiber tavan, ön çamurluk ve tavan destek sütunları yer alıyor. Tüm bunlar ile 570S Coupe'ye göre 96 kg daha hafif bir makine elde edilmiş.

600LT, kendisinden önce gelen Long Tail modelleri gibi pist odaklı bir otomobil. Bu yüzden İngiliz üretici ekstra gücü azalan ağırlık ve güçlü aerodinamik yapı ile desteklemiş. 600LT'nin yer ile temasını Pirelli P Zero Trofeo R lastikler sağlıyor. Kauçukların kapladığı tekerlekler ile şasi bağlantısı ise dövme alaşımdan imal edilmiş çift salıncaklı süspansiyon tarafından üstleniliyor. İkinci nesil Super Series'ten alınan hafif frenlerin tepkisi benzer şekilde fren ve gaz pedallarına da yansıtılmış. Serileştirilen yönlendirme ve daha sağlam motor kulakları sayesinde rijitliği ve çevikliği arttırılan 600LT'nin en özel noktası olan yukarıdan çıkışlı egzozlar, ağırlığı düşürmekle kalmıyor, buna ek olarak sürücünün omzu üzerinden kabine 3.8 litrelik V8'in sesini de aktarıyor.

Diğer LT modelleri gibi nadir bir otomobil olarak planlanan 600LT'nin üretimi Ekim 2018 itibarıyla Woking'deki McLaren Üretim Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Şu anda siparişleri açık olan agresif ve uzun kuyruklu Coupe'nin İngiltere fiyatı vergiler dâhil 185,500 £ olarak açıklandı.


Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

SEAT’ın alt markası Cupra kendi geliştirdiği ilk modelini tanıttı
Haber
Makyajlı Volvo XC90’da hafif hibrit kullanılmaya başlandı
Haber
Hyundai Tucson, N-Line ile sportifleşiyor
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com