VW Polo altıncı nesliyle karşınızda
VW Polo altıncı nesliyle karşınızda

Tamamen yenilenmiş Polo, bugün Almanya’daki lansmanla tanıtıldı.


Güncel Polo’nun 8 yıldır üretimde olduğunu düşündüğünüzde modelin artık yenilenmesi gerektiği açıktı çünkü yenilenen rakipleri karşısında elinin zayıflamaya başladığını görebiliyorduk .

Volkswagen altıncı nesil, tamamen yenilenmiş Polo’yu bugün Almanya’da yapmış olduğu resmi tanıtım organizasyonuyla gösterdi.

Volkswagen’in küçük sınıf otomobiller için kullandığı MQB A0 platformu (yeni Seat Ibiza ve Skoda Fabia’da da yer alıyor) üzerine şekillenen yeni Polo yerini aldığı modele göre 81 mm uzun (4053 mm), 7 mm alçak, 69 mm genişken, aks mesafesi de tam 94 mm (2564 mm) daha uzun. Bu ölçülerle Polo’nun birkaç nesil önceki Golf’ler kadar büyüdüğünü söyleyebiliriz. Artan boyutlar elbette daha geniş bir kabin (önde 15, arkada 30 mm ekstra baş mesafesi sunuluyor) anlamına gelirken, bagaj hacmi de sınıfının en genişi olacak şekilde 351 litreye yükselmiş.

Platform değişikliği sayesinde ağırlık azalırken önde MacPherson arkada torsiyon çubuğu süspansiyon tasarımı kullanılmış, ayrıca tasarım da eski modele göre daha yenilikçi bir hale gelmiş.

Yeni Polo’da diğer VW modellerinden tanıdığımız motorlara yer veriliyor. Giriş modelinde 1.0 litrelik, 3 silindirli, atmosferik 65 bg varken, aynı motorun turbolu versiyonların 95 ve 116 bg güç üretiyor. Ayrıca daha güçlü 1.5 litrelik TSI, 150 bg’lik yeni ünite de Polo’da yerini almış.

Dizellerdeyse 80 ve 95 bg’lik iki adet 1.6 lt’lik ünite alınabilirken çok sevilen GTI (altta) artık 2.0 litrelik motorla yürüyor. GTI 200 bg güç üretiyor. Beş ve altı ileri manuel şanzımanlarında dışında 7 ileri DSG otomatik, çift kavramalı şanzıman motor seçeneğine göre alınabiliyor.

Yenilikçi kabinde, makyajlı Golf’de gördüğümüz birçok özellik bulunuyor. Dijital göstergeler (Active Info Display, opsiyon), dokunmatik ekran (8 inç), kablosuz şarj, anahtarsız giriş bunlardan bazıları.

Geniş güvenlik sistemlerine de yeni Polo da yer verilmiş. Yayalar için ön çarpışma uyarısı, otomatik fren fonksiyonu ve lastik basınç göstergesi gibi donanımlar Polo için yeni teknolojiler.

Bugüne kadar 14 milyondan fazla satılan Polo, küçük sınıfı karıştıracak gibi görünüyor.

Yeni Volkswagen Polo fotoğraf galerisi için tıklayın.


Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Makyajlı Sportage yeni dizel motorlarla geldi
Haber
Yeni BMW 3 Serisi'nin detayları geliyor
Haber
Yeni Euro NCAP testlerinde ilk beş yıldız Nissan Leaf'den
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com