Ring’in yeni kralı Type R: 7:43.8
Ring’in yeni kralı Type R: 7:43.8

Yeni Honda Civic Type R, Nürburgring’de dünyanın en hızlı önden çekişli otomobili rekorunu Golf Clubsport S’in elinden aldı. 7:43.8’lik derece Golf’e göre tam 5.41 saniye daha hızlı.

 

Honda’nın kısa bir süre önce tanıtılan ve Istanbul Autoshow’da da lansmanı yapılan yeni Type R modeli yerini aldığı modelin rekortmen kimliğini devam ettiriyor. Önceki model ’Ring’de rekor kırmıştı ama bu rekorun ne kadar geçerli olduğuna dair tartışmalar bitmek bilmemişti ve bunun nedeni otomobilde takla barı gibi standart olmayan bir opsiyonun yer almasıydı.

Yeni modelin de aynı şekilde takla barına sahip olarak piste çıktığı görülüyor. Elde edilen derece Golf’e göre 5.41 saniye, eski modele göreyse tam 6.8 saniye daha hızlı.

Yeni Type R’da yine 2.0 litrelik, VTEC ve turbo destekli, 320 bg güç ve 400 Nm tork üreten bir ünite yer alıyor. Önden çekişli otomobil gücünü altı ileri manuel şanzıman aracılığıyla ön lastiklere aktarıyor. Honda, otomobilin hızlanma verilerini henüz paylaşmadı ama araç ağırlığı 1366 kg ile eski modele göre 16 kg daha hafif. Yine de öndeki nesilin 5.7 saniyede 100 km/ye ulaştığını düşündüğümüzde yeni modelin bu değerin altına inebileceğini düşünebiliriz.

Honda rekorla ilgili yaptığı açıklamada otomobile monte edilen takla barının rijitlik anlamında araca bir şey katmadığının altını çiziyor. Ayrıca takla barının getirdiği ekstra ağırlığı sıfırlamak için otomobilin ses sistemi ve arka koltukları sökülmüş.

Civic Type R şasi mühendisi Ryuichi Kijima araçla ilgili şunları söylüyor: “Yeni Type R’ın viraj giriş hızları çok daha yüksek çünkü otomobilin ön in genişliği arttırıldı ve lastiklerini daha geniş olarak kullandık. Ayrıca aks mesafesi uzatılırken arka tarafta yeni, çok noktadan bağlantılı süspansiyonla birlikte aerodinamik eklentiler rekoru elde etmemizdeki en büyük etkenler oldu.” Otomobilin torsiyonel rijitliğinin eski modele göre %16 arttığı da belirtilen bir diğer şasi özelliği olarak dikkat çekiyor.

Istanbul Autoshow’da gösterilen yeni Type R’ın yıl sonuna doğru Türkiye’de satışına başlanması bekleniyor. Otomobil bir önceki nesilde olduğu gibi yine IstanbulPark pistinde de rekor kırarak adından söz ettirecektir diye düşünüyoruz.

Honda Civic Type R fotoğraf galerisi için tıklayın.


Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

SEAT’ın alt markası Cupra kendi geliştirdiği ilk modelini tanıttı
Haber
Makyajlı Volvo XC90’da hafif hibrit kullanılmaya başlandı
Haber
Hyundai Tucson, N-Line ile sportifleşiyor
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com