Koenigsegg yeni modelini Cenevre Fuarı’nda tanıtacak
Koenigsegg yeni modelini Cenevre Fuarı’nda tanıtacak

İsveçli hiperspor üreticisi Koenigsegg Avustralya pazarına giriş yaptığı lansmanda, Agera RS’in yerine çıkacak modelin çizimini ilk kez gösterdi.

Daha önce dünyanın en hızlı otomobili ve en hızlı 0-400-0 rekorlarını kıran Agera RS’in üretimi geçtiğimi günlerde sonlandı. İsveçli üreticinin bu iddialı model yerine nasıl bir otomobil üreteceği merak ediliyor ki ilk iipuçları gelmeye başladı.

Dün, markanın Avustralya pazarına girişini temsil eden lansmanda RS’ine yerine gelecek modelin çizimleri ilk kez paylaşıldı. Şimdilik adı belli olmayan modelin 2019 Cenevre Fuarı’nda resmi olarak tanıtılması bekleniyor.

Yeni modelle ilgili herhangi bir teknik veri de paylaşılmadı. Ancak Agera RS gibi bir modelin yerini almak kolay iş değil. RS’in 5.0 litrelik, çift turbo ile desteklenen motorunun 1360 bg’lik bir güç ürettiğini düşündüğünüzde yeni modelin en azından bunun üzerinde olmasını bekleyebiliriz. Ki, lansmanda markanın kurucusu Cristian von Koenigsegg otomobille ilgili “Agera RS’ten daha çok potansiyele sahip” açıklamasını yaptı. Bunun ne kadar çok olduğunu bilmek zor ama kulağımıza gelen detaylar motorun 20-30 bg daha fazla güç üreteceği şeklinde. Bu da yaklaşık 1400 bg güç anlamına geliyor ki, bu değer Bugatti Chiron’a yakın. Ağırlığın da 20 kg kadar hafifleyeceğinden bahsediliyor.

Üstteki çizimden otomobilde oldukça geniş bir arka kanadın yer alacağını görebiliyoruz. Bu da ciddi bir aerodinamik çalışma yapıldığının bir göstergesiyken, yeni modelin yol otomobilleri statüsünde 300 mph (480 km/s) barajını aşan ilk model olması bekleniyor.

Koenigsegg sayesinde Cenevre’de yeni bir dönem görebiliriz.


Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

SEAT Ibiza (2018)
1.0 TSI DSG FR
İzlenim
Ford Focus (2018)
1.5 Eco Blue ST-Line otomatik
İlk Sürüş
Türkiye’de üretilecek yeni Corolla sedan tanıtıldı
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com