Hyundai i30 ailesinin sportif üyeleri i30 N ve i30 Fastback geldi
Hyundai i30 ailesinin sportif üyeleri i30 N ve i30 Fastback geldi

i30 N ve i30 Fastback tanıtıldı.

Yazı: Aziz Vefa

Geçtiğimiz sene Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan i30, bu sene mart ayında daha kullanışlı Tourer versiyonuna kavuşmuştu. Şimdi ise Koreli üretici i30 ailesinin sırasıyla görsel ve mekanik anlamda spor karaktere sahip türevleri Fastback ve VW Golf GTI, Ford Focus ST ve Peugeot 308 GTi’a rakip olmaya hazırlanan N’i tanıttı.

İkisi de 5 kapılı hatchback modelini temel alan araçlardan Fastback 5 kapılı bir coupe iken N, tıpkı standart versiyon gibi hatchback. Fastback akıcı tavan çizgisi ve farklı arka bölümüyle dikkat çekerken i30 N, ön ve arka yüzdeki agresif değişikliklerle öne çıkıyor.

İlk olarak i30 Fastback’ten başlarsak daha farklı ön tampon ve IONIQ’i andıran arka bölüm göze çarpan en büyük detay. Tasarımsal değişiklikler i30 N’de daha fazla. Arka tarafta tamponun her iki yanından çıkan egzoz boruları, difüzör, spoiler ve kırmızı detaylar onu normal modelden ayırıyor. Ön yüzde ise tampon altı splitter, daha keskin hava girişleri ve üzerinde N logosu bulunan ızgara bizi karşılıyor.

Motor seçeneklerine baktığımızda Fastback’te standart modelde de sunulan 1.0 T-GDI ve 1.4 T-GDI benzinli üniteler ile 1.6 dizel ünitenin iki farklı güç seçeneği sunan versiyonuyla karşılaşıyoruz. Öte yandan i30 N, 2.0 litrelik bir turbo benzinli üniteye sahip. Standart olarak 250 bg üreten bu motor, performans paketiyle 275 bg’e ulaşıyor. Tork değeri 353 Nm olan aracın 0-100 km/s hızlanması ise 6.1 saniye.

Kabinde spor koltuklar ve daha farklı bir direksiyona sahip olan i30 N, standart olarak 5” dokunmatik ekran ile sunuluyor. Boyutu 8” olan versiyonun opsiyon sunulduğu iç mekân ve geniş sayılabilecek bagaj, i30 N’i en büyük rakiplerinden Golf GTI gibi hem sportif, hem kullanışlı yapıyor.

Hyundai henüz iki modelin de fiyatını açıklamadı. i30 N’in Türkiye’ye girişi henüz kesinleşmiş değil fakat sınırlı sayıda da olsa C segmenti hot hatch sınıfının yeni üyesini ülkemizde görme şansımız var.


Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Isuzu D-Max
1.9 4x4 V-Cross
İzlenim
BMW 8 Serisi Coupe sonunda tanıtıldı!
Haber
Yeni Volvo S60'a Polestar Engineered versiyonu gelecek
HaberAna Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com