Honda, HR-V'yi elden geçirdi
Honda, HR-V'yi elden geçirdi

Japon üreticinin küçük crossover'ı rekabete daha taze paketiyle girmeye hazırlanıyor.

Yazı: Şafak Soysal

Honda’nın küçük kompakt SUV modeli HR-V, 2019 model yılı için makyajlandı. Yapılan dokunuşlar görsel olarak pek göze çarpmasa da olgunlaşan tasarıma ekstra donanımlar ve yeni motor seçenekleri eşlik ediyor.

Göze çarpan ilk yenilik ön yüzde. Farlarla bütünleşik gibi duran ön ızgara, artık daha ayrık ve hacimli bir yapıya kavuşmuş. İnce ve uzun gelerek HR-V’ye “yuvarlak” bir duruş katan sis farı bölümünün derinliği arttırılarak aracın hem genişliği vurgulanmış, hem de hatları daha iyi belirlenmiş. Arka tarafta ise karartılan stopların arasına krom bir çıta iliştirilmiş.

LED gündüz sürüş farlarını projeksiyon tip lensler ile destekleyen Honda, üst paketlerde aydınlatma grubunu hem önde, hem de arkada LED elemanlarla donatacak. Bu donanım seviyesinde 17” çaplı jantlar da sunulacak.

Kabine geçtiğimizde ise daha kaliteli bir kumaşa kavuşan koltuklar (üst paketlerde parçalı deri ile kaplanıyorlar) dışında pek bir değişiklik yok. Tabii Japon üretici ile özdeşleşen Magic Seat düzeninin araçta sunulmaya devam ettiğini de not düşelim.

Teknoloji anlamında ise Aktif Ses Sönümleme (ANC) sistemi dikkat çekiyor. Hâlihazırda aracın NVH (ses, titreşim, sertlik) derecesini iyileştirdiğini belirten Honda, üst paketlerde mevcut bu donanım ile düşük titreşimli seslerin kabin içine sızmasını engellediğini açıkladı.

Yeni HR-V, ilk aşamada sadece 1.5 litre hacimli i-VTEC üniteden beslenecek. 130 bg güç, 155 Nm tork üretebilen bu motor, WLTP testlerine göre 100 km’de 5.3 litre tüketim değeri sağlayabiliyor. Şanzıman seçenekleri ise 6 ileri manuel ve CVT olarak duyuruldu fakat ülkemizde sadece CVT opsiyonu sunulacak. Manuelde 10.7, CVT’de 11.2 sn’de 100 km/s hıza ulaşabilen ünitede görülen en dikkate değer yenilik ise değiştirilen yüzey işleme teknikleri sayesinde silindir içinde sürtünmenin azaltılması. Bu sayede hem motor ömrü, hem de verimlilik arttırılmış.

Makyaj ile kaput altında yaşanan değişim bununla değil. 2019 yılı içinde Honda, HR-V modelinde Civic RS’ten tanıdığımız 1.5 i-VTEC Turbo (182 bg) ve şu sıralar dizel otomatik versiyonu da bayilere giriş yapan Civic Sedan’da görev yapan 1.6 i-DTEC ikilisini de sunmaya başlayacak.

İmalatına başlanan makyajlı HR-V’nin teslimatlarının Avrupa pazarında ekim itibarıyla gerçekleşmesi planlanıyor.


Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

SEAT’ın alt markası Cupra kendi geliştirdiği ilk modelini tanıttı
Haber
Makyajlı Volvo XC90’da hafif hibrit kullanılmaya başlandı
Haber
Hyundai Tucson, N-Line ile sportifleşiyor
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com