Golf GTi Clubsport S rekorunu geliştirdi
Golf GTi Clubsport S rekorunu geliştirdi

Yazı: Şafak Soysal

Golf GTi Clubsport S, önceki 7:49.21'lik derecesini 7:47.19'a çekti. 


Volkswagen, 40'ıncı yaşını kutladığı Golf GTI'ın başarısını iki rekorla taçlandırdı. Geçtiğimiz aylarda Nürburgring'de dünyanın en hızlı önden çekişli rekorunu kırmış olan GTi Clubsport S, bir kez daha aynı başarıyı gösterdi ve kendi rekorunu 2.02 saniye kadar geliştirdi. Bu derecesiyle rakiplerine göz dağı veren otomobil Seat Leon Cupra'nın Mart 2014'te 8 dakika altına çektiği rekora (7:58.4) 11 saniye, ondan rekoru devralan Megane RS Trophy 275'e ise 10 saniye kadar fark atmış oldu. Japonların rekortmeni Honda Civic Type R ise 7:50.63 ile 3.5 saniye kadar geride kalmış oldu. 

Volkswagen yeni rekorun elde edilmesinde hava ve pist sıcaklığının önceki rekor denemesine göre düşük olmasının büyük payı olduğunu açıkladı. VW'e göre serin hava motorun daha verimli çalışmasını sağlarken lastiklerin de aşırı ısınmasının önüne geçti.

Yeni jenerasyon Honda Civic Type R'ın dört tekerlekten çekişli olacağı söyleniyor, eğer bu durum gerçekleşirse Japon üretici en az bir jenerasyon boyunca VW modeline rakip olamayacaktır. Clubsport S'in en muhtemel rakibi Renault Megane RS'in yeni nesilde önden çekişli, turbolu ve manuel olacağı söyleniyor.

Bakalım bu amansız dereceye cevap kimden gelecek? Honda mı, Renault mu yoksa bir başkası mı?

Alfa Romeo Giulia'nın Ring rekoru için tıklayın.

Porsche Panamera'nın derecesi için tıklamanız yeterli.

VW Golf GTi Clubsport S galerisi için tıklayabilirsiniz.


Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

Yeni Opel Corsa elektrikli versiyonla tanıtıldı
Haber
Ring rekoru yeniden Renault’da!
Haber
Yeni CLA’nın fiyatları belli oldu
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com