BMW M4 CS 460 bg güç üretiyor
BMW M4 CS 460 bg güç üretiyor

Şanghay Otomobil Fuarı’nda tanıtılan M4 CS, Competition Package ile GTS arasındaki boşluğu dolduruyor.

BMW M4’ün yeni versiyonu CS, daha önceki M3 Coupe’nin özel versiyonlarının ortaya atmış olduğu geleneği devam ettiriyor. CS ismi ilk olarak 1965 yılında 2000CS modelinde kullanılmış, ardından 1971’de 3000CS ile devam etmişti. Her ne kadar E92 Coupe’de bu özel versiyon kullanılmış olmasa da modelin tarihini iyi bilenler E46 M3 CS modelini hatırlayacaktır.

Şanghay Fuarı’nda tanıtımı yapılan otomobil M4 model gamında 450 bg’lik Competition Package ile 500 bg’lik GTS modellerinin arasında konumlandırılıyor. Resmi olarak açıklanmış olmasa da otomobilin sınırlı sayıda üretilmesi planlanıyor.

Otomobil standart modelin 3.0 litrelik, çift turbo beslemeli motorunun güçlendirilmiş versiyonunu kullanıyor. Standart M4 431 bg güç üretirken CS’de maksimum güç 460 bg’e yükseltilmiş, tork ise 4000- 5380 d/dak arası 600 Nm. Bu değer Competition modeline göre 10 bg fazla güç ve 50 Nm fazla tork ürettiği anlamına geliyor. Bu güç ünitesinde sadece GTS’de yer alan su enjektörü teknolojisi yer almıyor.

Motor dışında modele özgü bir takım görsel değişiklikler de söz konusu. Süspansiyon sistemi elden geçirilmişken, karbon fiber tavan standart olarak geliyor, kabin içindeyse bazı parçalar ağırlık tasarrufu nedeniyle çıkartılmış; mesela dijital klima ve orta kol dayama gibi... Otomobilin frenleri elden geçirilmiş ve yeni jantlarla lastikler sunulmaya başlanmış. Daha hafif kapılar, karbon fiberden üretilmiş spoyler, kanat ve difüzör gibi eklemelerle ağırlık 32 kg hafiflemiş ve 1580 kg’a inmiş. CS’de tüm M4 modellerinde olduğu gibi opsiyon olarak karbon seramik fren disklerini alabiliyorsunuz.

BMW bu değişimlerle birlikte CS modelinin Nürburgring’deki tur derecesini 7:38 olarak belirtiyor. 7 ileri çift kavramalı şanzımanı standart olarak sunulduğu modelde 6 ileri manuel vites kutusunu seçeneği yer almıyor.

M4 CS 0-100 km/s hızlanmasını 3.9 saniye tamamlarken 450 bg’lik Competition’da bu değer 4.2 sn’ydi. Ayrıca otomobilin maksimum hızı da 250 değil 280 km/s. Bu değer standart olarak sunulan M Driver’s Paketi’yle birlikte elde ediliyor.

BMW, M4 CS’den sonra M2 modelinde de CS versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu versiyon 2 Serisi Coupe’nin yıl içerisindeki makyaj operasyonundan sonra satışa sunulacak.

BMW M4 CS fotoğraf galerisi için tıklayın.


Yorum yapın
İsim (gerekli) 
E-mail (yayınlanmayacak) (gerekli) 
Otomobilinizin markası (gerekli) 
 

Gönder

SEAT’ın alt markası Cupra kendi geliştirdiği ilk modelini tanıttı
Haber
Makyajlı Volvo XC90’da hafif hibrit kullanılmaya başlandı
Haber
Hyundai Tucson, N-Line ile sportifleşiyor
Haber

Ana Sayfa | Künye | İletişim

Her Hakkı Saklıdır © Ocak 2012 Otoloji.com